نتانیاهو در پاسخ به اظهارات مخالفت‌آمیز گالانت بر اولویت نابودی حماس تاکید کرد

یوآو گالانت طی اظهاراتی مخالفت خود با حکمرانی نظامی اسرائیل بر نوار غزه در فردای پس از جنگ و بعد از نابودی حماس را ابراز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ به اظهارات مخالفت‌آمیز یوآو گالانت، وزیر دفاع کشورش تاکید کرد که بدون هیچگونه عذری باید نابودی حماس به عنوان هدف جنگ غزه محقق شود.

نتانیاهو در چهارشنبه 26 اردیبهشت طی اظهاراتی در یک فایل ویدیویی که از طریق اینترنت منتشر شد گفت هر گونه تحرکی جهت ایجاد جایگزینی برای جنبش حماس به‌منظور حکمرانی در نوار غزه، در ابتدا مستلزم نابودی حماس است که این هدف جنگ باید«بدون عذرهایی» تحقق یابد.

این اظهارات نتانیاهو پس از مخالفت علنی یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل مطرح شد که دولت او را به اجتناب از گفت‌وگوی جدی درباره پیشنهاد تشکیل حکمرانی فلسطینی بدون حمای در فردای پس از جنگ غزه متهم کرد.

گالانت در اظهاراتی مخالفت‌آمیز گفته بود که او با حکمرانی نظامی اسرائیل بر نوار غزه پس از پایان جنگ و نابودی حماس، موافقت نخواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از گالانت گزارش کردند که چهارشنبه طی کنفرانسی خبری از نتانیاهو خواسته بود تا اعلام کند که اسرائیل بر غزه پس از شکست حماس حکومت نظامی نخواهد کرد.

گالانت همچنین افزود که حضور امنیتی اسرائیل در غزه پس از جنگ منجر به «خسارات جانی غیرضروری» برای اسرائیلی‌ها خواهد شد.

او گفت که پیشنهاد تشکیل یک هیئت حاکمه جایگزین برای حماس را به دولت نتانیاهو ارائه کرده اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده است.

وزیر دفاع اسرائیل همچنین طی این کنفرانس مطبوعاتی افزود:«به زودی از ما خواسته خواهد شد تا در مورد چگونگی بازگشت (اسرائیلی‌ها) به منازل‌شان در شمال، از طریق توافق یا اقدام نظامی، تصمیم‌گیری کنیم.»

گالانت درباره اختلاف میان اسرائیل و آمریکا در مورد عملیات نظامی در رفح، گفت: «ما اختلاف خود را در اتاق‌های بسته و نه در مصاحبه‌ها یا نقل قول‌ها حل می‌کنیم.»

این اظهارات گالانت تنها چند ساعت پس از سخنرانی نتانیاهو مطرح شد که در آن نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود «تا زمانی که حماس در غزه بر سر قدرت است، صحبت درباره تدابیر فردای پس از جنگ بی‌فایده‌ است.»

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از نتانیاهو نوشتند: «اسرائیل ماه‌ها است که با این موضوع سروکار دارد که چه کسی بعد از حماس بر غزه حکومت خواهد کرد و تا زمانی که مشخص نشود که حماس از نظر نظامی بر غزه حکومت نمی‌کند، هیچ گروهی به دلیل ترس از امنیت آن حاضر به پذیرش حکومت غیرنظامی در غزه نخواهد بود.»

اختلاف و تنش لفظی

رسانه‌های اسرائیلی، یکشنبه گذشته، پس از تصمیم وزیر دفاع اسرائیل برای گفت‌وگو با فرماندهان ارشد ارتش درباره موضوع «فردای پس از جنگ غزه» و عملیات رفح بدون حضور نتانیاهو، اختلافات و درگیری‌های لفظی میان نتانیاهو و گالانت را فاش کردند.

رون بن یشای، تحلیلگر سیاسی در روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، گفت که با توجه به عدم وجود برنامه‌ریزی در مورد مدیریت نوار غزه پس از جنگ، وضعیت تنش‌ میان نتانیاهو و ارتش نیز وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید