حمله هوایی اسرائیل به یک اردوگاه نظامی حزب الله در لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته یک منبع نزدیک به حزب الله، ارتش اسرائیل از شامگاه چهارشنبه تا بامداد پنج‌شنبه 27 اردیبهشت مواضعی در شرق لبنان از جمله یک اردوگاه حزب‌الله را هدف حمله هوایی قرار داد.

این بمباران در واکنش به تشدید حملات حزب الله به پایگاه‌های نظامی اسرائیل انجام شد.

یک منبع نزدیک به حزب الله به خبرگزاری فرانسه گفت: «دست‌کم پنج حمله اسرائیل چندین موضع در مجاورت شهرک بریتال را هدف قرار دادند که یکی از آنها اردوگاه حزب‌الله بود».

سنگین‌ترین حملات

این منبع افزود که این حملات یکی از «شدیدترین حملات اسرائیل» به لبنان از زمان آغاز تشدید تنش با حزب الله محسوب می‌شود.

از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر سال گذشته، مرز لبنان و اسرائیل شاهد تبادل آتش‌ روزانه حزب‌الله و ارتش اسرائیل بوده است.

آخرین حمله اسرائیل به شرق لبنان در 25 آوریل صورت گرفت که طی آن تل‌آویو یک ساختمان حزب الله را در بقاع را بمباران کرد.

این حملات اسرائیل پس از آن صورت گرفت که حزب الله اعلام کرد که سه پایگاه نظامی اسرائیل را هدف حمله قرار داده است.

حزب الله روز گذشته در دو بیانیه جداگانه اعلام کرد که یک مقر فرماندهی ارتش اسرائیل در پادگان پیرانیت را «با موشک‌های بورکان» هدف قرار داد و مقر یگان هوایی در پایگاه میرون را «با ده‌ها راکت کاتیوشا، موشک و گلوله توپ» بمباران کرد.

در بیانیه حزب الله آمده است که این حملات در چارچوب «پاسخ به عملیات ترور انجام شده توسط اسرائیل در جنوب لبنان» است.

خبرنگار «العربیه»، گزارش داد شامگاه سه‌شنبه در نتیجه حمله پهپاد اسرائیلی به خودرویی در منطقه صور، دو تن از اعضای حزب الله کشته شدند و توضیح داد که یکی از کشته‌شدگان این حمله حسین مکی، از رهبران میدانی این گروه است.

حزب الله نیز تایید کرد که حسین ابراهیم مکی (55 ساله) در حمله اسرائیل به لبنان کشته‌ شده است.

کشته‌شدن فرمانده سرشناس میدانی حزب الله

ارتش اسرائیل صبح چهارشنبه نیز تایید کرد که طی حمله‌ای به لبنان «حسین مکی، یک از فرمانده میدانی برجسته که در جبهه جنوبی لبنان فعالیت داشت و مسئول طراحی و اجرای بسیاری از حملات علیه اسرائیل است» را هدف قرار داد.

ارتش اسرائیل همچنین خاطرنشان کرد که مکی پیش از این وظیفه «فرماندهی نیروهای حزب الله در منطقه ساحلی» را بر عهده داشت و مسئول چندین حمله علیه اسرائیل بود.

در حالی که بسیاری از حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی عکسی از حضور مکی در کنار محمدرضا زاهدی، فرمانده نظامی سپاه پاسداران ایران منتشر کردند. زاهدی در حمله به کنسولگری ایران در دمشق در اوایل آوریل 2024 کشته شد.

اسرائیل طی هفته‌های گذشته، با هدف انهدام مواضع و تاسیسات حزب‌الله، حملات هوایی به لبنان را گسترش داد. این حملات نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از احتمال آغاز جنگ فراگیر بین حزب‌الله و اسرائیل را افزایش داده است.

بر اساس آمار منابع رسمی لبنان، حداقل 413 لبنانی از جمله بیش از 265 جنگجوی حزب‌الله و 79 غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شدند.

بر اساس آمار اسرائیل نیز، تاکنون 14 سرباز و ده‌ها غیرنظامی در سمت مرز اسرائیل کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید