السیسی: ادامه کشتار فلسطینی‌ها و‌ کوچ اجباری در غزه به هرج و مرج منجر می‌شود

رئیس جمهوری مصر: اسرائیل همزمان با ادامه عملیات نظامی محکوم شده آن در رفح، از بار مسئولیت‌های خود شانه خالی کرده و از همراهی با تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه طفره می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، پنج‌شنبه 27 اردیبهشت، تأکید کرد که اسرائیل مرتکب کشتار و انتقام‌جویی شده و تمام مردم فلسطین را در تلاش برای کوچاندن اجباری آن‌ها تحت محاصره درآورده است.

صلح یا نابودی

السیسی، پنج‌شنبه در جریان سخنرانی خود در سی و سومین دوره از اجلاس سران کشورهای عربی که در منامه، پایتخت بحرین برگزار شد، گفت: «این اجلاس در شرایط تاریخی حساسی که منطقه از آن عبور می‌کند و با توجه به جنگ وحشیانه اسرائیل علیه فلسطینیان برگزار می‌شود و همه باید از بین دو راه یکی را انتخاب کنند: اول؛ صلح، ثبات و امنیت، و دوم؛ ویرانی و هرج و مرج است که تشدید تنش‌های نظامی در نوار غزه به گسترش آن دامن می‌زند.

تراژدی بزرگی با عنوان کشتار هدفمند و انتقام‌جویی

رئیس جمهوری مصر ادامه داد که تاریخ برای مدت طولانی در مقابل جنگی مکث خواهد کرد که عنوان فاجعه‌ای بزرگ به خود گرفته و کشتار هدفمند و انتقام‌جویی، محاصره کامل یک ملت، اعمال گرسنگی و وحشت‌افکنی بر آن، آواره شدن فرزندانشان و توطئه‌ها برای کوچاندن آن‌ها در میان ناتوانی تاسف‌بار جامعه جهانی با نیروهای تاثیرگذار و نهادهای بین‌المللی آن را شاهد باشد.

السیسی همچنین افزود که حقوق کودکان فلسطینی که ده‌ها هزار نفر از آن‌ها در غزه کشته و یا یتیم شده‌اند، مانند شمشیری بر وجدان بشریت تا اجرای عدالت از طریق مکانیسم‌های مربوطه حقوق بین‌الملل مسلط خواهد ماند.

فقدان اراده سیاسی بین‌المللی

رئیس جمهوری مصر نیز تصریح کرد: «در حالی که مصر با برادران و دوستان خود در تلاش‌های جدی و بی‌وقفه‌ای را برای نجات منطقه از سقوط به پرتگاه عمیقی ادامه می‌دهد، ما اراده سیاسی واقعی بین‌المللی که خواهان پایان دادن به اشغالگری اسرائیل باشد و به ریشه‌های درگیری رسیدگی کند را شاهد نیستیم».

السیسی افزود: علاوه بر تلاش تل‌آویو برای استفاده از بخش فلسطینی گذرگاه رفح جهت تشدید محاصره نوار غزه، همچنان شاهد هستیم که اسرائیل از مسئولیت‌ها و الزامات خود برای دستیابی به آتش‌بس طفره می‌رود، و عملیات نظامی خود در رفح را که در عرصه بین‌المللی محکوم شده است پیش می‌برد.

موضع قاطع مصر در مخالفت با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها

السیسی در اجلاس سران کشورهای عربی مجددا گفت که مصر همواره بر موضع قاطع خود مبنی بر مخالفت با انحلال مسئله فلسطین و کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها یا ایجاد شرایطی که زندگی در نوار غزه را با هدف تخلیه سرزمین فلسطین از مردم آن، ناممکن می‌کند، تاکید دارد.

وی افزود: «هر که تصور کند که راه حل‌های امنیتی و نظامی قادر به تامین منافع یا دستیابی به امنیت است، متوهم است».

رئیس جمهوری مصر در پایان سخنرانی خود در اجلاس سران عرب در منامه گفت که این وضعیت بحرانی چاره‌ای برای ما باقی نمی‌گذارد جز اینکه تا دیر نشده است برای نجات آینده و پایان دادن فوری به این جنگ ویرانگر علیه فلسطینیان که شایسته به دست آوردن حقوق مشروع خود از طریق ایجاد کشور مستقل بر اساس قلمرو مرزهای 4 ژوئن 1967 با پایتختی قدس شرقی هستند، دست‌ به دست هم قرار دهیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید