ارتش آمریکا از انهدام 4 پهپاد شبه‌نظامیان حوثی در یمن خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، پنج‌شنبه 27 اردیبهشت اعلام کرد نیروهای آمریکایی 4 پهپاد در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن را شامگاه سه‌شنبه گذشته منهدم کردند.

«سنتکام» اعلام کرد این عملیات در ساعت 9 شب به وقت محلی یمن انجام شد.

«تهدید قریب الوقوع»

«سنتکام» در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای آمریکایی این پهپادها را «تهدیدی قریب الوقوع» علیه نیروهای آمریکایی، نیروهای ائتلاف و کشتی‌های تجاری در منطقه دانستند.

ارتش آمریکا، بامداد سه‌شنبه از انهدام 2 پهپاد و یک موشک بالستیک که حوثی‌ها بر فراز دریای سرخ شلیک کرده بودند، خبر داد.

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد نیروهای این کشور 2 پهپاد و یک موشک بالستیک را که شبه‌نظامیان حوثی در 13 ماه مه بر فراز ماه مه پرتاب کرده بودند، بدون هیچ آسیبی منهدم کردند.

حمله به حوثی‌ها

پیشتر «سنتکام»، بامداد یکشنبه 23 اردبیهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که از جمعه تا بامداد شنبه، 3 پهپاد که از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت دریای سرخ پرتاب شده بودند را رهگیری و سرنگون کرد و هیچ گزارشی از سوی ائتلاف آمریکا یا کشتی‌های تجاری در خصوص خسارات جانی و مادی نرسیده است.

«سنتکام» اعلام کرد شبه‌نظامیان حوثی که کنترل پرجمعیت‌ترین مناطق یمن را در دست دارد، چندین ماه است به منظور همبستگی با فلسطینیان در نوار غزه به کشتی‌ها در آب‌های این کشور حمله می‌کند. این حملات شرکت‌های تجاری را مجبور به پیمودن مسیر طولانی‌تر و گران‌تری در اطراف آفریقا کرده است.

حمله به ده‌ها کشتی

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، پیش از 100 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند. رهبری حوثی‌ها مدعی است در همبستگی با فلسطینیان غزه، کشتی‌های اسرائیلی یا عازم بنادری در اسرائیل را هدف قرار داده است.

این حملات همچنین به نگرانی جنگ اسرائیل و حماس که باعث بی‌ثباتی خاورمیانه می‌شود، دامن زد، به ویژه پس از حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق در اوایل آوریل گذشته، که تهران با پرتاب بیش از 300 پهپاد و موشک به حمله اسرائیل پاسخ داد و اسرائیل نیز پایگاه‌های نظامی در داخل ایران را هدف قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید