اجلاس سران عرب در بحرین؛ ولی‌عهد سعودی خواستار توقف جنگ غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در آغاز اجلاس سران کشورهای عربی در بحرین خواستار توقف جنگ غزه شد.

محمد بن سلمان با اشاره به نشست اخیر ریاض گفت: «سعودی از تلاش‌ها برای رسیدگی به وضعیت انسانی در غزه حمایت کرد.»

ولی‌عهد سعودی در ادامه از جامعه بین‌المللی خواست که از تلاش‌ برای برقراری آتش‌بس در غزه حمایت کند.

محمد بن سلمان، در اجلاس سران کشورهای عربی در منامه گفت که ریاض از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین‌المللی آن حمایت می‌کند و افزود: «جامعه جهانی باید تجاوز وحشیانه علیه برادران فلسطینی ما را متوقف کند.»

او با اشاره به اینکه پادشاهی عربی سعودی خواستار حل و فصل اختلافات از طریق راه‌های مسالمت آمیز است، گفت که ریاض بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ تاکید دارد و خواستار توقف هرگونه فعالیتی است که بر امنیت ناوبری دریایی تأثیر می‌گذارد.

در بحبوبه تنش‌های منطقه‌ای و همزمان با جنگی که بیش از هفت ماه در نوار غزه بین اسرائیل و حماس در جریان است، سی و سومین اجلاس سران کشورهای عربی روز پنج‌شنبه در منامه، پایتخت بحرین، آغاز می‌شود.

این نشست در شرایط استثنایی برگزار می‌شود، پیش‌نویس دستور کار پیشنهادی نشست شامل 8 موضوع اصلی است و به اقدامات عربی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، رسانه‌ای و امنیتی می‌پردازد.

با وجود بحران‌های متعدد در منطقه‌، جنبه سیاسی حدود 70 درصد پرونده‌های مورد بحث رهبران کشورهای عربی را به خود اختصاص داده است، به ویژه وضعیت غزه که انتظار می‌رود در این اجلاس تصمیمات مهمی در این باره گرفته شود.

پیش‌نویس دستور کار اجلاس همچنین شامل مسائل عربی و امنیت ملی و موضوعات و پرونده‌های متعددی از جمله همبستگی با لبنان، تحولات اوضاع سوریه، حمایت از صلح و توسعه سودان، تحولات اوضاع لیبی و آخرین تحولات پرونده یمن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید