نتانیاهو: اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطین را نخواهیم داد

اخیرا 143 عضو از مجموع 193 عضو مجمع عمومی به قطعنامه حمایت از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد رای موافق دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با اعلام اجماع دولت اسرائیل بر مخالفت با قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل و توصیه‌های این مجمع به شورای امنیت مبنی بر تجدید نظر مثبت برای پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تاکید کرد دولت وی اجازه ایجاد کشور مستقل فلسطین را نخواهد داد.

نخست‌وزیر اسرائیل چهارشنبه 26 اردیبهشت با بیان این‌که حذف حماس برای اطمینان از توانایی بقیه فلسطینی‌ها برای مدیریت بدون تهدید غزه ضروری است، افزود که تا زمانی که حماس نابود نشده است هر گونه صحبتی درباره فردای پس از جنگ در غزه «بیهوده» خواهد بود.

در همین راستا دولت اسرائیل به اتفاق آرا بر مخالفت خود با قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به شورای امنیت توصیه کرده است در پذیرش فلسطین به عنوان عضو کامل در سازمان ملل تجدیدنظر مثبت کند، تاکید کرد.

نتانیاهو در توضیح این رویکرد، با تاکید بر این که دولت او اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطین را نخواهد داد، تشکیل کشور مستقل فلسطینی را تهدیدی علیه امنیت اسرائیل دانست.

نتانیاهو همچنین گفت کشورش در پرتو جنگ غزه با کمبود نیروی کار مواجه شده و در این راستا دولت او تصمیم گرفته است مقررات را کاهش و تعداد کارگران خارجی شاغل در اسرائیل را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

نتانیاهو در ادامه اعلام کرد که از جمله اقداماتی که اسرائیل انجام خواهد داد مجوز ورود بیش از 300 هزار کارگر خارجی یا حداکثر به میزان 3.3 درصد از جمعیت کشور را صادر خواهد کرد.

در بیانیه نخست‌وزیر اسرائیل همچنین آمده است که هدف از این کار پوشش کمبودها در سراسر اقتصاد اسرائیل از جمله در بخش‌های ساخت و ساز، کشاورزی و پرستاری است.

شایان ذکر است، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمعه 21 اردیبهشت، با اکثریت آرای کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن توصیه می‌شود شورای امنیت سازمان ملل به‌طور مثبت در تصمیم خود درباره مساله عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تجدیدنظر کند.

این مجمع عمومی با اکثریت آرا در حمایت از درخواست فلسطین برای عضویت کامل در سازمان ملل رای مثبت داد، این تصمیم به دلیل وتوی آمریکا در شورای امنیت ماهیتی نمادین دارد.

143 عضو از مجموع 193 عضو سازمان ملل به این قطعنامه را موافق دادند، در حالی که 9 عضو مجمع به آن رای مخالف و 25 عضو دیگر رای ممتنع دادند.

در متن این قطعنامه به دادن عضویت کامل به فلسطینیان اشاره نشده بلکه با سادگی اذعان می‌کند که فلسطینیان از شایستگی لازم برای عضویت در سازمان ملل برخوردارند.

این قطعنامه همچنین راهکارهایی را برای اعمال حقوق و امتیازات اضافی مربوط به مشارکت فلسطین در فعالیت‌های سازمان ملل مشخص می‌کند.

محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خود گردان فلسطین از رای موافق اکثریت اعضای مجمع عمومی سازمان ملل به این قطعنامه در حمایت از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد استقبال کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید