پادشاهی اردن خنثی‌‌ شدن عملیات قاچاق سلاح ارسالی از گروه‌های شبه‌نظامی را تایید کرد

خبرگزاری «رویترز»: اردن اواخر ماه مارس گذشته «توطئه‌ای» را خنثی کرد که در آن ایران قاچاق سلاح به خاک اردن به منظور انجام اقدامات خرابکارانه در این کشور را هدایت می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع رسمی اردنی تایید کرد که سرویس‌های امنیتی این کشور تلاش برای قاچاق سلاح به خاک اردن که توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت یکی از کشورها برای گروهی در اردن ارسال شده بود را خنثی کردند.

این منبع به خبرگزاری اردن «پترا» با تاکید این‌که تحقیقات و عملیات برای شناسایی و کشف بیشتر این اقدامات خرابکارانه همچنان ادامه دارد، توضیح داد که این تسلیحات هنگام دستگیری اعضای یک گروه که شهروند اردنی بودند در اواخر ماه مارس سال جاری کشف و ضبط شد.

این منبع آگاه همچنین گفت که سرویس‌های امنیتی اردن در ماه‌های اخیر، تلاش‌های متعددی برای قاچاق سلاح از جمله مین‌های کلیمور، مواد منفجره «C4»، سمتکس، اسلحه کلاشینکف و راکت‌های 107 میلی‌متری کاتیوشا را خنثی کرده‌اند.

نقش شبه‌نظامیان ایران در سوریه

خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو منبع آگاه اردنی، چهارشنبه 26 اردیبهشت، گزارش کرد که اردن اواخر ماه مارس گذشته «توطئه‌ای» را خنثی کرد که در آن ایران قاچاق سلاح به خاک اردن به منظور انجام اقدامات خرابکارانه در این کشور را هدایت می‌کرد.

این منابع به خبرگزاری «رویترز» گفتند گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه این تسلیحات را برای گروهی وابسته به اخوان‌المسلمین در اردن، که با شاخه نظامی جنبش فلسطینی حماس در ارتباط است، ارسال کرده بود.

پس از دستگیری اعضای این گروه، که چند اردنی فلسطینی‌الأصل بودند، مخفیگاه تسلیحات ایرانی در اواخر مارس در اردن کشف و ضبط شد.

این دو منبع آگاه اردنی، با اشاره به محرمانه‌بودن روند این تحقیقات، جزئیات «اقدامات خرابکارانه»‌ای که گفته می‌شود این گروه برنامه‌ریزی کرده بود را در اختیار رویترز قرار ندادند. با این حال، این دو منبع تاکید کردند هدف از این توطئه بی‌ثبات کردن اردن است که می‌تواند به نقطه عطفی در جنگ غزه تبدیل شود. به‌ویژه که این کشور میزبان یک پایگاه نظامی آمریکایی است و ضمن همسایگی با اسرائیل، با سوریه و عراق، دو کشوری که محل نفوذ شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران هستند، مرز مشترک دارد.

واکنش اخوان‌المسلمین

یکی از نمایندگان ارشد اخوان‌المسلمین در اردن تایید کرد که برخی از اعضای این گروه در مارس دستگیر شده و سلاح در اختیار داشتند. او گفت گمان می‌کند این تسلیحات برای قاچاق به کرانه باختری وارد اردن شده و برای استفاده در خاک اردن برنامه‌ریزی نشده است.

این مقام ارشد اخوان‌المسلمین، با اشاره به گفت‌وگوهای بین این گروه و مقامات اردنی، مدعی شد که مقام‌های اردنی می‌دانند که اگر شماری از اعضای اخوان‌المسلمین اشتباهی مرتکب شوند، گروه اخوان‌المسلمین مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گیرد، بلکه فقط آن افراد مسئول‌اند.

نقش صالح العاروری

یکی دیگر از اعضای ارشد گروه اخوان المسلمین گفت صالح العاروری، رهبر پیشین حماس، این گروه متشکل از اعضای اخوان‌المسلمین را در داخل خاک اردن جذب کرده است.

صالح العاروری یکی از رهبران حماس در لبنان بود که ژانویه گذشته بر اثر حمله پهپادی اسرائیل در بیروت کشته شد.

طی سال گذشته، اردن بارها از خنثی کردن بسیاری از تلاش‌ها برای قاچاق اسلحه و مواد مخدر به‌دست افراد نفوذی مرتبط با شبه‌نظامیان ایران در سوریه خبر داده است.

برخی از این محموله‌های تسلیحاتی و مواد مخدر بدون آگاهی مقامات اردنی وارد خاک این کشور شد. طی دو ماه گذشته روابط اردن با ایران شاهد تنش محسوسی بوده است. تهران دست‌داشتن در عملیات قاچاق اسلحه و مواد مخدر به اردن را تکذیب می‌کند.

واکنش جنبش حماس

از سویی جنبش فلسطینی حماس گزارش‌های رسانه‌ای محتوی بر اطلاعات افشا شده مبنی بر نقش داشتن این گروه در توطئه برای اقداماتی «خرابکارانه» و ایجاد آشوب در اردن را بی‌اساس توصیف کرد.

جنبش حماس، چهارشنبه 26 اردیبهشت، در بیانیه‌ای هر گونه ارتباط این گروه فلسطینی با اقدامات «خرابکارانه» در هدف قرار دادن ثبات و امنیت اردن را تکذیب و تاکید کرد که این جنبش در امور داخلی کشورها دخالت نمی‌کند و رویکرد آن تنها بر مقابله با اشغالگران اسرائیلی تمرکز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید