وزیر خارجه سودان: به‌ ازسرگیری مذاکرات جده متعهد هستیم

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، جنگ در سودان جمعیت 48 میلیون نفری این کشور را در آستانه قحطی قرار داده و زیرساخت‌های فرسوده آن را ویران کرده و بیش از 8.5 میلیون نفر را در داخل و خارج از این کشور آواره کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین عوض علی، وزیر خارجه سودان سه‌شنبه 25 اردیبهشت گفت که کشورش مخالفتی با ازسرگیری مذاکرات جده نداشته و بر تعهد خود به ادامه این مذاکرات تاکید می‌ورزد.

حسین عوض در گفت‌وگو با «العربیه» ضمن اشاره به اینکه شهر جده سعودی واقع در کرانه دریای سرخ، سکوی مهمی برای ازسرگیری و ادامه گفت‌وگوهای بین سودانی است، اظهار داشت که هیچگونه مذاکراتی در آینده بدون ملزم ساختن نیروهای پشتیبانی سریع موفقیت‌آمیز نخواهد بود.

وزیر خارجه سودان افزود:« اجازه نخواهیم داد که یک تریبون مذاکراتی دیگر تریبون مذاکرات در شهر جده را از بین ببرد».
وزیر امور خارجه سودان توضیح داد که دولت کشورش به بازگشایی همه گذرگاه‌ها برای رساندن کمک‌های بشردوستانه متعهد است و مانعی در این زمینه وجود ندارد.

شایان ذکر است که سودان بیش از یک سال است که درگیر جنگ میان نیروهای ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو معروف به «حمیدتی» است که تاکنون منجر به کشته شدن هزاران سودانی شده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، جنگ همچنین کشور با جمعیت 48 میلیون نفری سودان را به آستانه قحطی کشانده و زیرساخت‌های فرسوده آن را ویران کرده و بیش از 8.5 میلیون نفر را در داخل و خارج از این کشور آواره کرده است.

به‌رغم مذاکراتی که در مارس 2023 در جده انجام شد، همه تلاش‌های بین‌المللی کماکان در ترغیب طرف‌های متخاصم به مذاکره مستقیم به منظور دستیابی به راه‌حل سیاسی که سودان را به مسیر دموکراتیک خود بازگرداند و جنگ را متوقف‌ کند، ناکام مانده است.

پیش‌تر دو طرف نظامی متخاصم در سودان طی بیانیه‌ای مشترک برای برقراری آتش‌بس و عقب‌نشینی از برخی مراکز پزشکی توافق کردند.
بعدها اما هیچ یک از این تعهدات به طور کامل عملی نشد و درگیری‌های دو نیروی نظامی سودان تا به امروز همچنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید