واکنش مصر به ادعای اسرائیل درباره بحران غزه، گذرگاه رفح و کمک‌رسانی به آوارگان

وزارت خارجه مصر تل‌آویو را مسئول اول بحران انسانی در نوار غزه دانسته و تلاش‌های این وزیر خارجه اسرائیل برای تحمیل مسئولیت بحران غزه بر قاهره را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی یورش نظامی و کنترل اسرائیل بر بخش فلسطینی گذرگاه زمینی رفح در مرز جنوب نوار غزه با مصر، یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل گفت که مصر و نه اسرائیل، باید گذرگاه رفح را بازگشایی کند تا کمک‌های بشردوستانه وارد نوار غزه شود.

وزیر خارجه اسرائیل طی اظهارات خود ضمن مسئول دانستن مصر با ذکر این‌که ماموریت جلوگیری از وقوع بحران انسانی در غزه «بر عهده دوستان مصری» است، گفت بر مصر و نه اسرائیل واجب است که گذرگاه مرزی رفح را به‌منظور رساندن کمک‌ها به غزه بگشاید.

در بخش دیگری از اظهارات خود وزیر خارجه اسرائیل همچنین تاکید کرد که حماس گذرگاه رفح را کنترل نخواهد کرد و افزود «این مساله یک ضرورت امنیتی است که ما در مورد آن هیچ امتیازی نخواهیم داد.»

این اظهارات وزیر خارجه اسرائیل واکنش مقامات قاهره را برانگیخت.

وزارت خارجه مصر در واکنش به اظهارات وزیر خارجه اسرائیل، مقامات تل‌آویو را مسئول اول بحران انسانی در نوار غزه دانسته و تلاش‌های اسرائیل برای تحمیل مسئولیت بحران غزه بر قاهره را محکوم کرد.

پیش از آن نیز یک مقام مصری اظهارات وزیر خارجه اسرائیل مبنی بر مسئول دانستن مصر در ارتباط با بسته شدن گذرگاه رفح را «نادرست» خواند و تاکید کرد که گذرگاه رفح در نتیجه تشدید تنش‌های اسرائیل بسته شده و قاهره در این مورد مسئول نیست.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر نیز در واکنش به اظهارات وزیر اسرائیلی گفت ما با سیاست انکار حقایق مخالفيم و اسرائیل را مسئول و عامل بحران انسانی در نوار غزه می‌دانیم.

شکری در بیانیه‌ای از سوی وزارت خارجه مصر، تأکید کرد که کنترل اسرائیل بر سمت فلسطینی گذرگاه رفح و عملیات نظامی آن در مجاورت گذرگاه و قرار گرفتن جان نیروهای امدادی و رانندگان کامیون در خطرات قریب الوقوع، دلیل اصلی عدم امکان رساندن کمک‌های بشردوستانه از طریق این گذرگاه است.

وزیر خارجه مصر همچنین تلاش‌های طرف اسرائیلی برای مسئول دانستن مصر در ارتباط با بحران پیش روی غزه را به شدت محکوم کرد و از اسرائیل خواست تا با اجازه دادن به ورود کمک‌های بشردوستانه از طریق سایر گذرگاه‌های زمینی تحت کنترل تل‌آویو، به مسئولیت خود به عنوان قدرت اشغالگر عمل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید