هشدار مقام‌‌های اسرائیلی از افزایش تنش‌ها بین تل‌آویو و قاهره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تشدید تنش‌ها بین قاهره و تل‌آویو در پی تهاجم اسرائیل به شرق شهر رفح در جنوب نوار غزه، مقام‌های اسرائیلی نسبت به شدت‌ گرفتن‌ بحران در روابط بین تل‌آویو و مصر هشدار دادند

منابع رسانه‌ای اسرائیلی، چهارشنبه 25 اردیبهشت، گزارش دادند که برخی مقام‌های تل‌آویو از اینکه ممکن است مصر به دلیل تشدید بحران بر سر حمله اسرائیل به رفح، از تلاش‌ برای میانجی‌گری جهت دستیابی به توافق آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در غزه کنار بکشد، هشدار دادند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، مقام‌های اسرائیلی همچنین نگرانی خود را از احتمال کاهش سطح همکاری‌های میان دو کشور در زمینه دفاعی و اطلاعاتی، در صورت ادامه بحران، ابراز کردند.

شکری و کاتز

هشدارهای مقام‌های اسرائیلی پس از آن اعلام شد که روز گذشته یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، مصر را به بستن گذرگاه رفح متهم کرد و گفت که قاهره «کلید» جلوگیری از بحران انسانی در غزه را در دست دارد.

کاتز اضافه کرد: «جهان مسئولیت وضعیت انسانی غزه را بر عهده اسرائیل می‌گذارد، اما کلید جلوگیری از بحران انسانی در غزه اکنون در دست دوستان مصری ما است.»

از سوی دیگر سامح شکری، وزیر خارجه مصر، در واکنش به همتای اسرائیلی خود، با انتقاد از این اظهارات بر «سیاست تحریف حقایق و فرار طرف اسرائیلی از مسئولیت» تأکید کرد.

وزیر خارجه مصر همچنین تاکید کرد که اسرائیل تنها مسئول فاجعه انسانی است که فلسطینی‌ها در حال حاضر در نوار غزه با آن مواجه‌اند.

پیشتر مقام‌های مصری گفته بودند که قاهره در حال بررسی کاهش روابط دیپلماتیک با اسرائیل و فراخواندن سفیر خود از از تل‌آویو است.

این اظهارات مقام‌های مصری در واکنش به اقدامات اسرائیل و حمله به شهر رفح اعلام شده است.

قاهره همچنین با اعتراض شدید نسبت به حمله اسرائیل به رفح گفت که این عملیات «پیمان صلح» را به خطر انداخته است.

وزارت خارجه مصر نیز یکشنبه گذشته اعلام کرد که به پرونده آفریقای جنوبی که اسرائیل را به نسل‌کشی در دیوان بین‌المللی دادگستری متهم می کند، می پیوندد که نشانه دیگری از وخامت روابط دو کشور است.

شایان ذکر است که اسرائیل و مصر پیش از بحران غزه و بر اساس قرارداد 1979 همکاری امنیتی داشتند. این دو کشور همچنین برای شکست داعش در شمال «سینا» همکاری اطلاعاتی داشتند اما عملیات اسرائیل در رفح فشار بر روابط پرتنش میان دو کشور را افزایش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید