نشست اردوغان و مقام‌های ارشد ترکیه برای بررسی «کودتای احتمالی»

مقام‌های ترکیه از دستگیری 544 نفر مظنون به ارتباط با سازمان فتح‌الله گولن، که از سوی اردوغان به انجام کودتا در سال 2016 متهم شده است، خبر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های محلی نزدیک به دولت ترکیه، از دیدار شب گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری و ابراهیم کالین، رئیس دستگاه اطلاعاتی «میت» و ییلماز تونچ، وزیر دادگستری در کاخ ریاست‌جمهوری این کشور خبر دادند.

در این نشست موضوع بازداشت سه مقام برکنارشده پلیس آنکارا مطرح شد.

دولت باغچلی، رهبر حزب «حرکت ملی» و هم‌پیمان اردوغان، این سه مقام پلیس را به توطئه‌ای مشابه با تلاش سازمان فتح‌الله گولن، برای سرنگونی دولت اردوغان در سال 2013، متهم کرد.

باغچلی، سه‌شنبه، طی سخنانی با توصیف این حادثه به عنوان توطئه‌ای «غیرقابل چشم‌پوشی» اظهار داشت نمی‌توان با برکناری چند افسر پلیس از وقوع یک کودتای احتمالی جلوگیری کرد.

به گزارش رسانه‌های محلی، اردوغان در دیدار با وزیر دادگستری و رئیس سرویس اطلاعاتی ترکیه در کاخ ریاست‌جمهوری، درباره رویدادهای جاری در حوزه‌های قضایی و اطلاعاتی گفت‌وگو کرد.

به گفته روزنامه‌نگاران نزدیک به دولت، اردوغان در سخنرانی چهارشنبه برابر فراکسیون پارلمانی حزبش، اطلاعات مربوط به این موضوع را ارائه خواهد کرد.

بازداشت 544 نفر

مقامات ترکیه روز گذشته از دستگیری 544 نفر مظنون به ارتباط با فتح‌الله گولن که از سوی اردوغان به انجام کودتا در سال 2016 متهم شده بود، خبر دادند.

علی یرلی‌کایا، وزیر کشور ترکیه در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت که 544 نفر در چارچوب عملیات «پینس-15» (Pince-15) دستگیر شدند.

در این عملیات که در 62 استان این کشور به اجرا درآمد، متهمان به عضویت در جنبش فتح‌الله گولن که «سعی در ورود به بخش خدمات دولتی در سطوح مختلف داشتند»، بازداشت شدند.

گولن که از سال 1999 در ایالات متحده به‌سر می‌برد، ادعای ایفای نقش در کودتای ژوئیه 2016 را رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید