سایه جنگ‌های خیابانی در شمال غزه؛ شدت درگیری‌ها افزایش یافت

با هجوم تانک‌های اسرائیلی به شرق رفح، در جنوبی‌ترین بخش نوار غزه که در روز سه‌شنبه به برخی از مناطق مسکونی نیز رسید، شمال غزه شاهد شدیدترین حملات اسرائیل در چند ماه گذشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع فلسطینی، چهارشنبه 26 اردیبهشت، از درگیری‌های شدید بین فلسطینی‌ها و نیروهای اسرائیلی در اردوگاه «جبالیا» در شمال غزه خبر دادند.

گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس، روز گذشته اعلام کردند هفت سرباز اسرائیلی را در شرق اردوگاه جبالیا هدف قرار دادند. بر اساس این گزارش، گردان‌های القسام توانستند یک تانک «مرکاوا» اسرائیلی را با راکت «یاسین 105» منهدم کرده و همه خدمه آن کشته و زخمی شدند. القسام اضافه کرد هفت سرباز پیاده نظام اسرائیلی را نیز ، که پشت این تانک در حرکت بودند، از نزدیک مورد هدف قرار داده و کشتند.

به نظر می‌رسد حماس بار دیگر، با استفاده از شبکه تونل‌ها و گروه‌های کوچک زیرزمینی، حمله به نیروهای اسرائیلی در شمال غزه را آغاز کرده است.

«جنگ چریکی»

به گزارش روزنامه «وال‌استریت ژورنال»، یک سرباز ذخیره اسرائیلی از «لشکر 98 کماندوها»، که در حال حاضر در جبالیا می‌جنگد، با اشاره به افزایش جنگ‌های خیابانی و چریکی تأکید کرد که حماس با شدت بیشتری به نیروهای اسرائیلی حمله ‌کرده و با استفاده از سلاح‌های ضدتانک به سوی سربازان و خودروهای نظامی اسرائیلی که به ساختمان‌ها پناه می‌برند، شلیک می‌کند.

این روزنامه از قول این سرباز اسرائیلی درگیری‌ها در جبالیا را به جنگ «چریکی» یا خیابانی تشبیه کرده است.

شاهدان عینی همچنین خبر دادند که با انتقال تانک‌ها و نیرو‌های ارتش اسرائیل به شهر رفح، که آخرین پایگاه حماس در نوار غزه توصیف می‌شود، نیروهای حماس با راهبرد «بزن و بگریز»، مجموعه‌ای از حملات نامنظم را علیه ارتش اسرائیل در شمال غزه و مناطق اطراف آن آغاز کرده‌اند.

اسرائیل روز گذشته اعلام کرد تانک‌های خود را برای حمایت از نیروهایش که با ده‌ها شبه‌نظامی در رفح می‌جنگند فراخوانده است.تل‌آویو همچنین از بمباران بیش از 100 هدف نظامی، از جمله آنچه که «اتاق جنگ حماس» در مرکز غزه توصیف کرد، خبر داد.

«پاکسازی شمال غزه از حماس»

مقامات نظامی اسرائیل پس از حمله سال گذشته به شمال غزه تأکید کردند که آن‌ها دستوراتی برای پاکسازی این مناطق از حماس دریافت کرده‌اند، با این حال، ارتش اسرائیل اوایل سال جاری بخش بزرگی از نیروهای خود را از شمال غزه خارج و عملیات در مرکز و جنوب غزه را آغاز کرد.

انتقال نیروهای اسرائیل از شمال به مرکز و جنوب به‌نظر می‌آید فرصتی را برای حماس ایجاد کرد تا نیروهای خود را در شمال غزه سازماندهی کند.

یک مقام دفاعی آمریکایی درباره بازگشت جنگ به شمال نوار غزه گفت: «آغاز دوباره درگیری‌ها نشان می‌دهد که ارتش اسرائیل به اندازه کافی برای فلسطینی‌های ساکن آنجا کاری نکرده و این باعث شد که برای حماس و دیگر شبه‌نظامیان فرصتی فراهم شود تا دوباره به شمال بازگردند.»

برخی از مقامات امنیتی و تحلیلگران اسرائیلی دولت بنیامین نتانیاهو را مقصر می‌دانند و می‌گویند دولت در تدوین طرحی به‌منظور ایجاد قدرتی جایگزین برای حماس، در مناطق «پاکسازی شده»، ناکام بوده است.

نبردهای شدید از روز گذشته در اردوگاه جبالیا، که 75 سال پیش برای آوارگان در شمال نوار غزه ایجاد شده بود، ادامه دارد.

روز گذشته امدادگران در شمال غزه خبر دادند که در حمله هوایی اسرائیل به خانه‌ای در محله «شیخ رضوان»، چهار نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

در منطقه «الزیتون» شهر غزه نیز بولدوزرهای اسرائیلی شماری از خانه‌ها را تخریب کردند تا جاده جدیدی را برای حرکت تانک‌ها به سوی حومه شرقی ایجاد کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید