بایدن با ارسال بسته تسلیحاتی یک میلیارد دلاری به اسرائیل موافقت کرد

از آغاز جنگ غزه در هفت اکتبر سال گذشته، دولت بایدن دو بار بر ضرورت ارسال تسلیحات آمریکا به اسرائیل، در قالب نیازهای اضطراری تسلیحاتی و بدون بازبینی و تایید کنگره، تاکید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت یک هفته از تهدید جو بایدن به توقف ارسال برخی تسلیحات نظامی به اسرائیل، به دلیل نگرانی از حمله به رفح، رئیس‌جمهوری آمریکا طرح ارسال بسته تسلیحاتی جدید به تل‌آویو به ارزش یک میلیارد دلار را به کنگره این کشور اطلاع داد.

برخی از ناظران می‌گویند بایدن برای جلوگیری از افزایش اختلاف‌ها با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این تصمیم جدید را گرفته است. ناظران روابط اسرائیل و آمریکا می‌گویند روابط تاریخی و همکاری بین دو کشور، که برای اولین بار با چنین بحرانی مواجه شده است، در این تصمیم بایدن موثر بوده است.

شماری از ناظران سیاسی می‌گویند با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و خشم فزاینده «لابی یهودی» از سیاست واشینگتن در قبال اسرائیل، بایدن تصمیم گرفت طرح بسته یک میلیارد دلاری ارسال تسلیحات برای تل‌آویو را به کنگره ارائه دهد.

«اشاره‌های ضد و نقیض»

روزنامه «وال‌استریت ژورنال» به نقل از ست بایندر، کارشناس فروش تسلیحات آمریکا در «مرکز دموکراسی خاورمیانه»، احتمال داد که این تصمیم کاخ سفید، چند روز پس از توقف ارسال محموله بمب به تل‌آویو، تلاش‌های بایدن برای زیر فشارگذاشتن نتانیاهو با هدف بازبینی در نحوه مدیریت جنگ غزه را تضعیف می‌کند.

بایندر اضافه کرد: «این تصمیم نمونه دیگری از پیام‌های ضد و نقیض واشینگتن و تضعیف هرگونه قدرت واقعی آمریکا محسوب می‌شود.»

با وجود این‌که تحویل بسته جدید تسلیحاتی آمریکا ممکن است سال‌ها زمان ببرد، اما بایندر تاکید کرد به‌رغم اختلاف نظر شدید دو طرف درباره حمله به به رفح، تل‌آویو می‌تواند اقدام جدید بایدن را به عنوان نشانه‌ای مثبت از واشینگتن در خصوص تامین مهمات مورد استفاده در جنگ غزه تلقی کند.

این بسته جدید تسلیحاتی بخشی از کمک دفاعی 95 میلیارد دلاری است که کنگره اخیرا برای حمایت از اوکراین، اسرائیل و تایوان تصویب کرده است.

بمب‌های دو هزار پوندی

دولت بایدن، هفته گذشته، برای نخستین بار ارسال محموله تسلیحاتی بمب‌های دو هزار پوندی به اسرائیل را به دلیل نگرانی از کشته‌شدن غیرنظامیان در رفح تعلیق کرد.

با این حال، با توجه به ابراز نارضایتی قانون‌گذاران ترقی‌خواه حزب دموکرات از کشته‌شدن غیرنظامیان در غزه، کنگره همچنان می‌تواند مانع فروش تسلیحات آمریکایی به اسرائیل شود.

‌تصویب ارسال این بسته تسلیحاتی پیشتر به‌رغم مخالفت جناح چپ گنگره صورت گرفت. نمایندگان حزب جمهوری‌خواه با اکثریت آراء حمایت تسلیحاتی از اسرائیل را تصویب کردند.

از آغاز جنگ غزه در هفت اکتبر سال گذشته، دولت بایدن دو بار بر ضرورت ارسال تسلیحات آمریکا به اسرائیل، بدون بازبینی و تایید کنگره، تاکید کرده است.

ناظران همچنین خاطرنشان کردند که دولت بایدن به طور منظم اقدام به ارسال تسلیحات اعلام‌نشده به اسرائیل کرده است. ارزش این تسلیحات کمتر از حدی است که نیاز به اطلاع‌رسانی به کنگره داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید