اردن شبکه قاچاق تسلیحات ایرانی برای اعضای اخوان‌المسلمین را خنثی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دو منبع آگاه اردنی، چهارشنبه 25 اردیبهشت، فاش کردند که این کشور «توطئه ایرانی» برای قاچاق سلاح به خاک اردن به منظور انجام اقدامات خرابکارانه را ناکام گذاشته است.

این منابع به خبرگزاری «رویترز» گفتند گروه‌های تحت حمایت ایران در سوریه این تسلیحات را برای گروهی وابسته به اخوان‌المسلمین در اردن، که با شاخه نظامی حماس در ارتباط بود، ارسال کرده است.

پس از دستگیری اعضای این گروه، که چند اردنی فلسطینی‌الأصل بودند، مخفیگاه تسلیحات ایرانی در اواخر مارس در اردن کشف شد.

این دو منبع آگاه اردنی، با اشاره به محرمانه‌بودن روند این تحقیقات، جزئیات «اقدامات خرابکارانه»‌ای که گفته می‌شود این گروه برنامه‌ریزی کرده بود را در اختیار رویترز قرار ندادند. با این حال، این دو منبع تاکید کردند هدف از این توطئه بی‌ثبات کردن اردن است که می‌تواند به نقطه عطفی در جنگ غزه تبدیل شود. به‌ویژه که این کشور میزبان یک پایگاه نظامی آمریکایی است و ضمن همسایگی با اسرائیل، با سوریه و عراق، دو کشوری که محل نفوذ شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است، مرز مشترک دارد.

از موشک‌های کاتیوشا تا کلاشینکف

این منابع جزئیاتی درباره سلاح‌های توقیف‌شده در ماه مارس ارائه نکرده اما خبر دادند که نهادهای امنیتی، در ماه‌های اخیر، تلاش‌های متعدد ایران و گروه‌های وابسته به تهران برای قاچاق تسلیحات به اردن را خنثی کرده است. این سلاح‌ها شامل مین‌های کلیمور، مواد منفجره سی‌فور(C4)، سمتکس(Semtex)، تفنگ‌های کلاشینکف و موشک‌های کاتیوشای 107 میلی‌متری بوده است.

این منابع فاش کردند بیشتر سلاح‌هایی که در ماه‌های گذشته مصادره شد، به مقصد سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری ارسال شده است.

به گفته این منابع برخی از تسلیحات قاچاق‌شده، از جمله سلاح‌هایی که در مارس توقیف شد، برای استفاده در خاک اردن به‌دست یک گروه از اخوان‌المسلمین برنامه‌ریزی شده بود.

نحوه قاچاق اسلحه به اردن

یک مقام‌ آگاه به مسائل امنیتی اردن گفت: «آن‌ها این سلاح‌ها را در حفره‌هایی به نام نقاط مرده پنهان کردند و مکان آن را با استفاده از سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) تعیین و عکس‌برداری کرده و سپس به افراد خود دستور می دادند این تسلیحات را بیرون آورند.»

منابع اردنی فاش کردند که مقامات اردن بر این باورند که ایران و گروه‌های هم‌پیمانش مانند حماس و حزب‌الله لبنان در تلاشند، برای گسترش شبکه منطقه‌ای شبه‌نظامیان تهران، شماری از اعضای تندرو اخوان‌المسلمین در این کشور را برای پیوستن به گروه‌های ضد اسرائیل و آمریکا به خدمت گیرند.

واکنش اخوان‌المسلمین

یکی از نمایندگان ارشد اخوان‌المسلمین در اردن تایید کرد که برخی از اعضای این گروه در مارس دستگیر شده و سلاح در اختیار داشتند. او گفت گمان می‌کند این تسلیحات برای قاچاق به کرانه باختری وارد اردن شده و برای استفاده در خاک اردن برنامه‌ریزی نشده است.

این مقام ارشد اخوان‌المسلمین، با اشاره به گفت‌وگوهای بین این گروه و مقامات اردنی، مدعی شد که مقام‌های اردنی می‌دانند که اگر شماری از اعضای اخوان‌المسلمین اشتباهی مرتکب شوند، گروه اخوان‌المسلمین مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گیرد، بلکه فقط آن افراد مسئول‌اند.

نقش صالح العاروری

یکی دیگر از اعضای ارشد گروه اخوان المسلمین گفت صالح العاروری، رهبر پیشین حماس، این گروه متشکل از اعضای اخوان‌المسلمین را در داخل خاک اردن جذب کرده است.

صالح العاروری یکی از رهبران حماس در لبنان بود که ژانویه گذشته بر اثر حمله پهپادی اسرائیل در بیروت کشته شد.

طی سال گذشته، اردن بارها از خنثی کردن بسیاری از تلاش‌ها برای قاچاق اسلحه و موادمخدر به‌دست افراد نفوذی مرتبط با شبه‌نظامیان ایران در سوریه خبر داده است.

برخی از این محموله‌های تسلیحاتی و مواد مخدر بدون آگاهی مقامات اردنی وارد خاک این کشور شد. طی دو ماه گذشته روابط اردن با ایران شاهد تنش محسوسی بوده است. تهران دست‌داشتن در عملیات قاچاق اسلحه و مواد مخدر به اردن را تکذیب می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید