پیام‌ها و انعکاس‌های بازدید سفیر سعودی از استان کربلا

گزارش اختصاصی وب‌سایت «العربیه‌.نت» به سفر عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در عراق به استان کربلا و دیدار او با استاندار این استان و بازدید او از عتبه حسینی پرداخته است؛ این بازدید چگونه تدارک دیده شد، هدف از آن و انعکاس‌های آن چه بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سفر عبدالعزیز الشمری، سفیر پادشاهی عربی سعودی در عراق به استان کربلا که دوشنبه 24 اردیبهشت انجام شد از این جهت که اولین سفر سفیر سعودی به استانی که ضریح امام حسین بن علی و برادرش ابوالفضل العباس در آن قرار دارد و سالانه پذیرای میلیون‌ها زائران است، با استقبال رسمی و گسترده مردمی مواجه شد.

الشمری از سوی نصیف الخطابی، استاندار کربلا و اعضای شورای استانی مورد استقبال قرار گرفته و با آنها دیدار کرد.

در ویدئویی که توسط چندین سایت خبری عراقی منتشر شد، سفیر سعودی در بغداد ضمن تحسین شهر کربلا و جزئیات آن بر اصرار پادشاهی عربی سعودی برای تقویت روابط با جمهوری عراق تاکید کرد.

گزارش‌های رسیده به «العربیه» حاکی از آن است که از هفته‌ها پیش برای سفر الشمری تدارک دیده شده و هنگامی که برنامه انجام این دیدار با طرف‌های عراقی مطرح شد استقبال زیادی از آن به عمل آمده و نه تنها از سوی نهادهای رسمی در «استان»، بلکه از سوی مسئولان «عتبه حسینی» در کربلا و علاوه بر آن از سوی «مرجعیت دینی» از ایده سفر سفیر سعودی به کربلا استقبال بزرگی شد و بر اهمیت هرچه سریع‌تر و به بهترین نحو انجام شدن این سفر تاکید شد.

یک منبع خاص نزدیک به محافل «مرجعیت مذهبی» در عراق به العربیه گفت که «این دیدار فضای مثبت گسترده‌ای را ایجاد کرده و گامی در جهت گشایشی است که پادشاهی عربی سعودی در قبال شهروندان عراقی با ایده‌ها و گرایش‌های مختلف در پیش گرفته تا از آن طریق دیدگاه‌ها را به هم نزدیک‌تر کند.»

در همین راستا، این منبع تاکید کرد که «مرجعیت مذهبی امیدوار است که روابط میان عراق و سعودی بهتر از گذشته شود، چرا که ذهن‌های صحنه‌گردان سیاسی، ذهن‌هایی بالغ هستند و در راستای منافع منطقه عمل می‌کنند.»

از سوی دیگر، منبعی که این سفر را از زمان آماده‌سازی آن همراهی می‌کرد، با بیان این‌که «روابط در حال تحول میان پادشاهی عربی سعودی و عراق باعث شرمساری افراط‌گرایان می‌شود و استدلالات آنها را تضعیف می‌کند و در کاستن از تاثیرات صداهای فرقه‌‌گرایی که خواهان پیشرفت روابط میان دو کشور نیستند، نقش ایفا می‌کند»، ابراز امیدواری کرد که به‌دنبال این سفر گام‌های عملی دیگری در آینده برداشته شود.

بازدید عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در عراق از استان کربلا پس از آن صورت گرفت که سازمان هواپیمایی کشوری سعودی در 26 آوریل اعلام کرد که پروازهای مستقیم از شهر «دمام» در شرق سعودی به شهر «نجف» عراق از ابتدای ژوئن سال جاری آغاز می‌شود.»

اطلاعات به دست آمده توسط العربیه حاکی از آن است که عبدالعزیز الشمری، سفیر سعودی در عراق احتمالاً در مقدمه استقبال‌کنندگان از اولین پروازهایی خواهد بود که از شهر دمام سعودی به نجف انجام خواهد شد و انتظار می‌رود گروهی از زائران سعودی را با خود به عراق منتقل کند.

گفتنی است که شهر «نجف» نیز جایگاه معنوی ویژه خود را دارد، چرا که مقر حوزه علمیه و مرقد امام علی بن ابیطالب و تعدادی از مراکز میراثی، فرهنگی و علمی - فقهی را در خود جای داده است. سفر الشمری به این شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ممکن است در آینده راه را برای افتتاح کنسولگری سعودی نجف که به شهروندان خدمات ارائه می‌دهد هموار کند.

این اقدامات پادشاهی عربی سعودی افزون بر ارسال پیام‌های سیاسی تاکید‌کننده بر جایگاه روابط سعودی - عراق به عنوان یک رکن اساسی امنیت منطقه‌ای و توسعه کشورهای خلیجی، در چارچوب «دیپلماسی عمومی» ریاض انجام شده و روابط مردمی، مذهبی، فرهنگی و گردشگری فی‌مابین دو کشور را تقویت کرده و به سمت گشودن زمینه‌های همکاری اقتصادی در آینده سوق می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید