ورود تانک‌های اسرائیلی به شرق رفح؛ بمباران آوارگان در اردوگاه‌ جبالیا

«آنروا» اعلام کرد که از زمان صدور اولین دستور تخلیه از سوی اسرائیل در ششم مه، نزدیک به 450 هزارنفر به اجبار از رفح آواره شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسرائیل در پی تقویت نیروهای خود در حومه شهر رفح، پس از تسلط بر بخش فلسطینی گذرگاه مرزی این شهر با مصر و وادارکردن هزاران نفر از ساکنان رفح به تخلیه محله‌های شرقی شهر، پیشروی به سمت مرکز رفح را آغاز کرد.

به گفته شاهدان عینی، تانک‌های اسرائیلی از صبح سه‌شنبه 25 اردیبهشت وارد محله‌های الجنینه، السلام و برزیل شدند.

یکی از اهالی گفت: «تانک‌ها امروز در غرب جاده صلاح الدین به سمت محله‌‌های برزیل و الجنینه پیشروی کردند و اکنون در منطقه مسکونی هستند و درگیری‌هایی در حال وقوع است».

حمله پهپادهای به آوارگان

خبرنگار العربیه نیز تاکید کرد که حرکت تانک‌های اسرائیلی از گذرگاه رفح به مرکز شهر همزمان با عملیات حمله و تخریب جاده با استفاده از بولدوزر در محله زیتون و ادامه هدف قرار دادن آوارگان، آغاز شد.

به گفته خبرنگار العربیه، پهپادهای اسرائیلی به سوی آوارگان اردوگاه جبالیا، آتش گشودند و نیم میلیون آواره از منتهی الیه غرب به سمت ساحل حرکت کردند.‎

450 هزار آواره

همزمان، آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی«آنروا» اعلام کرد که از زمان صدور اولین دستور تخلیه از سوی اسرائیل در ششم مه، نزدیک به 450 هزارنفر به اجبار از رفح آواره شده‌اند.

«آنروا» در توئیتی در شبکه «ایکس» نوشت که با فرار مستمر خانواده‌ها برای یافتن مکانی امن، خیابان‌های رفح خالی از هرگونه حرکت شده و مردم از خستگی مفرط، گرسنگی و نگرانی مداوم رنج می‌برند».

آنروا ضمن تاکید بر این که هیچ مکان امنی برای مردم وجود ندارد، خاطرنشان کرد: «آتش‌بس تنها امید است».

روز شنبه گذشته نیروهای اسرائیلی از ساکنان اردوگاه‌های «رفح»، «شابوره» و محله‌های اداری «الجنینه» و «خربة العدس» خواستند، این اماکن را تخلیه و به سمت «منطقه بشردوستانه» المواصی، حرکت کنند.

این در حالی است که سازمان ملل بارها تاکید کرده که این منطقه، ظرفیت پذیرش شمار بیشتری از اوارگان را ندارد.

محافل بین‌المللی و مشخصا آمریکا نیز نسبت به حمله به این شهر مملو از آوارگان فلسطینی هشدار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید