قطر: عملیات اسرائیل در رفح باعث توقف مذاکرات شد

نخست‌وزیر قطر با اشاره به این که مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه، به بن‌بست رسیده است در عین حال از احتمال برقراری آتش‌بس ظرف چند روز خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که نیروهای اسرائیلی عملیات خود را در شهر رفح در جنوب نوار غزه تشدید کردند، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر تاکید کرد که عملیات اسرائیل در رفح، مذاکرات آتش‌بس را به عقب بازگرداند.

نخست‌وزیر قطر، سه‌شنبه، 25 اردیبهشت در اظهاراتی با بیان این که کشورش به میانجی‌گری خود بین اسرائیل و حماس ادامه می‌دهد، خاطرنشان کرد که به‌رغم چالش‌ها، میانجیگری را متوقف نکرده است.

نخست‌وزیر قطر با اشاره به این که مذاکرات آتش‌بس در نوار غزه، به بن‌بست رسیده است، در عین حال از احتمال برقراری آتش‌بس ظرف چند روز خبر داد اما تاکید کرد که موضع اسرائیل در خصوص پایان دادن به جنگ، واضح نیست.

این اظهارات با تشدید عملیات نظامی اسرائیل در صبح امروز در رفح و ورود تانک‌های اسرائیلی به شرق شهر و محله‌های الجنینه، السلام و برزیل همزمان بود.

آخرین دور مذاکرات با میانجیگری واشینگتن، دوحه و قاهره با هدف برقراری آتش‌بس و آزادی گروگان‌های اسرائیلی در ازای آزادی زندانیان فلسطینی از زندان‌های اسرائیل، به بن بست رسید.

حماس اعلام کرد که با پیشنهاد میانجی‌ها در مورد آتش‌بس موافقت کرده است، اما اسرائیل خاطرنشان کرد که مفاد این پیشنهاد «با خواسته‌هایش فاصله دارد».

حماس، یکشنبه تصریح کرد که اظهارات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مشروط کردن آتش‌بس به آزادی گروگان‌های اسرائیلی، بیانگر «پس‌رفت» از نتایج دور اخیر مذاکرات است و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل را به «کودتا» علیه روند مذاکرات، متهم کرد.

میانجی‌گری قطر

قطر ماه گذشته با اعلام ارزیابی مجدد نقش میانجیگری خود در گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین اسرائیل و حماس، نسبت به تضعیف تلاش‌هایش توسط سیاستمدارانی که به دنبال کسب منافع هستند، ابراز نگرانی کرد.

یک مقام مسئول قطری در آن تاریخ به «رویترز» گفت که در صورت عدم ایفای نقش میانجی از سوی قطر، ادامه حضور دفتر سیاسی حماس در خاک این کشور، مفید فایده نخواهد بود و این موضوع، بخشی از ارزیابی مجدد قطر نسبت به نقش میانجی‌ را تشکیل ‌می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید