بریتانیا: ناوهای جنگی خود در دریای سرخ را با قابلیت حمله زمینی مجهز خواهیم کرد

وزیر دفاع بریتانیا: عملیات نظامی ما در دریای سرخ باید بتواند اهداف را در دریا، هوا و خشکی نابود کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا تاکید کرد که تمامی ناو‌های نیروی دریایی کشورش در آینده به قابلیت حمله زمینی مجهز خواهند شد.

شاپس، سه‌شنبه 25 اردیبهشت در یک پیام ویدیویی در پلتفرم «ایکس» با تاکید این‌که عملیات نظامی بریتانیا در دریای سرخ باید بتواند اهداف را در دریا، هوا و خشکی نابود کند، برخورداری ناوهای جنگی کشورش از چنین توانایی‌هایی را برای مقابله با تهدیدات روزافزون علیه آزادی ناوبری ضروری دانست.

شایان ذکر است واشینگتن در 18 دسامبر 2023 از ایجاد یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «پاسداری از رفاه» با هدف مقابله با هرگونه حملاتی علیه امنیت ناوبری دریایی بین‌المللی خبر داد.

این ائتلاف که توسط آمریکا و با مشارکت بریتانیا و سایر کشورها راهبردی می‌شود از 12 ژانویه تاکنون چندین حمله به مواضع نظامی شبه‌نظامیان حوثی در صنعا، حدیده، تعز، حجه و صعده انجام داده است.

مشارکت نیروی دریایی بریتانیا

مشارکت نیروی دریایی آمریکا با استقرار سه شناور در منطقه از جمله ناوشکن «یو اس اس میسون» و ناو هواپیمابر «آیزنهاور» همراه شد که بالگردهای حمله کننده به حوثی‌ها از آنجا به پرواز درمی‌آیند.

نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا ناوشکن «Diamond» را در اختیار دارد که به این ائتلاف جدید ملحق شد، در حالی که فرانسه ناوچه چند کاره «Languedoc» را در منطقه مستقر کرده است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، بیش از 100 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد تا مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز به کشته‌‌شدن 3 ملوان منجر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید