بایدن خطاب به هرتزوگ: تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل پایدار است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 25 اردیبهشت با ارسال پیامی به اسحاق هرتزوگ رئیس‌جمهوری اسرائیل به او اطمینان داد که تعهد ایالات متحده به امنیت اسرائیل همچنان پایدار است.

به گزارش روزنامه «تایمز اسرائیل»، بایدن در پیام خود به رئیس‌جمهوری اسرائیل خاطرنشان کرد که ایالات متحده به روابط پایدار خود با اسرائیل افتخار می‌کند.

بایدن همچنین با اشاره به حمله 7 اکتبر گذشته حماس به پایگاه‌ها و شهرک‌های نظامی اسرائیل در اطراف نوار غزه، گفت: «سال گذشته بسیار دردناک بود، زیرا اسرائیل در 7 اکتبر سال 2023 در معرض بدترین حمله در تاریخ خود قرار گرفت».

بایدن در پیام خود بار دیگر بر پایداری تعهد واشینگتن به حفظ امنیت اسرائیل تاکید کرد.

حمله باعث آشوب می‌شود

از سویی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه هشدار داد که حمله گسترده اسرائیل به شهر رفح حماس را از بین نمی‌برد بلکه باعث ایجاد «آشوب» خواهد شد.

بلینکن در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا گفت که طرح فعلی اسرائیل در رفح ممکن است بدون حل مشکل به غیرنظامیان آسیب زیادی وارد کند.

او همچنین با بیان اینکه هزاران عضو مسلح حماس حتی در صورت حمله به رفح باقی خواهند ماند، گفت: «حمله اسرائیل به رفح ممکن است منجر به هرج و مرج و احتمال بازگشت مجدد این جنبش شود».

بلینکن گفت که ممنوعیت تحویل سلاح به اسرائیل از سوی جو بایدن تنها به بمب‌هایی با ظرفیت انفجاری بالا محدود می شوداست.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با بیان اینکه ایالات متحده همچنان به مقم‌های اسرائیلی فشار می‌آورد تا به محض پایان جنگ، طرحی برای غزه ارائه کنند، افزود: «ما با آنها درباره راه بسیار بهتری برای رسیدن به نتیجه پایدار بحث کردیم».

هشدار علنی به اسرائیل

ایالات متحده علنا هشدار داده بود که در صورت حمله گسترده اسرائیل به شهر رفح مملو از آوارگان فلسطینی، ممکن است تحویل برخی از انواع تسلیحات به ویژه گلوله‌های توپخانه به این کشور را متوقف کند.

بایدن گفت که اگر اسرائیل به شهر رفح حمله کند، ایالات متحده ارسال تسلیحات به تل‌آویو را متوقف خواهد کرد.

او چهارشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با «سی‌ان‌ان» اظهار داشت: «اگر آنها (اسرائیل) وارد رفح شوند، سلاح‌هایی را که قبلاً علیه شهرها استفاده می‌شد در اختیار آنها قرار نمی‌دهم».

در همین حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پاسخ به رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که کشورش «حتی اگر تنها بماند پیروز خواهد شد».

وی همچنین افزود: «هیچ کشوری نمی‌تواند اسرائیل را از محافظت از خود باز دارد».

نتانیاهو افزود: «اسرائیل حتی اگر تنها بماند، خواهد ایستاد».

به گفته آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی «آنروا»، از زمان صدور دستور تخلیه اسرائیل در 6 ماه مه، حدود 450 هزار نفر به اجبار از رفح آواره شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید