استعفای افسر اطلاعاتی آمریکا در اعتراض به حمایت واشینگتن از اسرائیل در جنگ غزه

این افسر اطلاعاتی پیشین در پیام خود تاکید کرد که احساس شرمندگی و گناه می‌کند زیرا به اجرای سیاست کشورش کمک کرده است که به گفته او در کشتار دسته جمعی فلسطینی‌ها نقش داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک افسر اطلاعاتی آمریکا در اقدامی بی‌سابقه در سرویس اطلاعاتی نظامی این کشور وابسته به وزارت دفاع «پنتاگون»، به دلیل حمایت کشورش از اسرائیل در جنگ غزه، از سمت خود استعفا داد.

هریسون مان، مسئول پیشین سرویس اطلاعات نظامی، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در «لینکدین»، دلیل استعفایش در نوامبر گذشته را برای همکاران خود فاش کرد.

«صدمه اخلاقی»

مان در پیام خود تاکید کرد که این استعفا به دلیل «آسیب اخلاقی» ناشی از حمایت آمریکا از جنگ اسرائیل در غزه و خسارت وارده به فلسطینیان انجام گرفت.

او افزود که نگرانی‌هایش او را به مدت چند ماه از علنی کردن انگیزه این استعفا بازداشت.

مان در نامه‌ای که ماه گذشته با همکارانش به اشتراک گذاشت و روز گذشته در حساب کاربری خود در لینکدین منتشر کرد، دلیل تاخیر خود را در افشا یا توجیه استعفایش توضیح داد و نوشت: «می‌ترسیدم استانداردهای حرفه‌ای ما زیر پا گذاشته شود، از مقاماتی که به آنها احترام می‌گذارم می‌ترسیدم، و می‌ترسیدم که احساس کنید به شما خیانت شده است».

او افزود: «مطمئنم برخی از شما با خواندن این پیام، دچار چنین احساسی خواهید شد».

احساس شرمندگی

مان همچنین تاکید کرد که احساس شرمندگی و گناه می‌کند زیرا به اجرای سیاست کشورش کمک کرده است که به گفته او در کشتار دسته جمعی فلسطینی‌ها نقش داشته است.

این افسر اطلاعاتی پیشین گفت: « در مقطعی معین و با هر توجیهی، یا سیاستی را اجرا می‌کنید که منجر به گرسنگی دسته جمعی کودکان می‌شود یا چنین اقدامی نمی‌کنید».

«امری روتین و عادی»

از سویی، یکی از مقامات سرویس اطلاعات نظامی در گفت‌وگو با «رویترز»، استعفای مان را تایید کرد و بدون اشاره به جزئیات گفت: «استعفای کارکنان، امری عادی و روتینی در این سرویس است و همین وضعیت با دیگر کارفرمایان نیز رخ می‌دهد و کارمندان از مناصب خود به انگیزه‌‌های مختلف استعفا می‌دهند».

مورد مان با اقدام سایر مقامات دولت آمریکا، از جمله بسیاری از مقامات وزارت امور خارجه که قبلاً هنگام استعفا، از سیاست آمریکا در قبال اسرائیل ابراز پشیمانی کردند، متفاوت است، زیرا آنها برای ارائه دلایل استعفای خود، ماه‌ها منتظر نشدند.

هریسون مان، افسر ارتش با درجه سرگرد، همچنین اولین مسئول سرویس اطلاعاتی نظامی است که در اعتراض به جنگ غزه پس از خودسوزی یکی از پرسنل نیروی هوایی آمریکا در فوریه گذشته مقابل سفارت اسراییل، از سمت خود استعفا داد و سایر پرسنل ارتش نیز اعتراض خود ابراز داشتند.

علنی‌شدن اختلافات واشینگتن و تل‌آویو

این در حالی است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، هفته گذشته ارسال بسته تسلیحاتی به اسرائیل را متوقف کرد. این اقدام از بروز تغییر سیاسی عمده حکایت دارد که اختلافات میان واشینگتن و تل‌آویو در پی تهدید اسرائیل به حمله به شهر رفح در جنوب نوار غزه را علنی و آشکار ساخت.

گزارش وزارت خارجه که جمعه گذشته توسط آنتونی بلینکن، وزیر خارجه به کنگره ارائه شد، نیز نشان داد که استفاده اسرائیل از تسلیحات ارائه شده توسط آمریکا، ممکن است قوانین بشردوستانه بین‌المللی در جنگ غزه را نقض کرده باشد. محتوای این گزارش از نگاه کارشناسان، شدیدترین انتقاد آمریکا از تل‌آویو تا به امروز به شمار می‌آید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید