مصر رسماً از شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان لاهه حمایت می‌کند

یک کارشناس حقوق بین‌الملل به «العربیه»: مداخله قاهره در پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه با دلایل و شواهد مختلفی روند این پرونده را تغییر خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

مصر پس از گذشت 35 سال از آخرین رویارویی آن با اسرائیل در مراجع حقوقی و قضایی بین‌المللی، روز دوشنبه 24 اردیبهشت اعلام کرد، قصد دارد، به طور رسمی از شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دادگاه بین‌المللی دادگستری لاهه حمایت کند.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد تصمیم قاهره برای حمایت رسمی از شکایت آفریقای جنوبی علیه تل‌آویو پس از آن گرفته شد که اسرائیل دامنه حملات خود را علیه غیرنظامیان فلسطینی گسترش داده و به طور سیستماتیک به تخریب زیرساخت‌های نوار غزه اقدام کرده تا با این روش فلسطینی‌ها را تحت فشار گذاشته و به ترک سرزمین‌های‌شان مجبور کند.

بنا بر اعلام وزارت خارجه مصر این اقدامات اسرائیل به ایجاد یک بحران انسانی بی‌سابقه منجر شده و شرایط را برای زنده ماندن فلسطینی‌ها در نوار غزه دشوار کرده است.

وزارت خارجه مصر با اشاره به اینکه اقدامات اسرائیل در غزه نقض آشکار مقررات حقوق بین‌الملل، حقوق انسانی بین‌المللی و کنوانسیون‌‌های چهارگانه ژنو 1949 در رابطه با حمایت از افراد غیرنظامی در زمان جنگ، مجدداً از شورای امنیت و طرف‌های با نفوذ بین‌المللی خواست تا اقدامات فوری برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه و متوقف کردن عملیات نظامی اسرائیل در رفح و ارائه حمایت‌های لازم به غیرنظامیان فلسطینی اقدام کنند.

نبردی قانونی پس از گذشت 35 سال

رویارویی حقوقی جدید مصر با اسرائیل 35 سال پس از شدیدترین رویارویی قانونی میان دو کشور در دادگستری بین‌المللی لاهه صورت می‌گیرد که در آن مصر پیروز شد و منطقه طابا در جنوب سینا را بازپس گرفت.

مشکل «طابا» بین دو کشور در آوریل 1982 آغاز شد و پس از اینکه مصر تمام اراضی سینا را پس گرفت، منطقه «طابا» در کنترل اسرائیل باقی ماند و اسرائیل از تحویل آن سر باز زد.

نبرد بازپس‌گیری «طابا»

معاهده صلح کمپ دیوید میان مصر و اسرائیل که در 26 مارس 1979 به امضا رسید، طرف اسرائیلی را به خروج از تمامی اراضی مصری اشغال شده در ژوئن 1967 ملزم می‌کند.

طبق این توافقنامه طرفین متعهد شدند که از طریق کمیته مشترکی از سوی طرفین روند اجرایی این توافقنامه را تسهیل و انجام دهند.

امضای توافقنامه موقت بین مصر و اسرائیل

دو کشور در آن زمان توافق کردند که تا زمان حل اختلاف دائمی قرارداد موقتی با همدیگر امضا کردند تا بر اساس آن اسرائیل هیچ تاسیساتی در منطقه ایجاد نخواهد کرد، اما اسرائیل به آن پایبند نشد.

قبول داوری بین‌المللی از سوی اسرائیل

اسرائیل در 15 نوامبر 1982 هتل «سونستا» و یک دهکده توریستی کوچک در طابا ایجاد کرد تا به نوعی حاکمیت خود را بر طابا تحمیل کند اما مصر با آن مخالفت کرد.

پس از مخالفت و اعتراض شدید مصر به ایجاد برخی تاسیسات اسرائیلی در طابا، تل‌آویو در 13 ژانویه 1986 موافقت خود را با پذیرش داوری بین‌المللی اعلام کرد و در 30 سپتامبر 1988، پس از مذاکرات سخت و نبرد حقوقی بسیار سخت و جدی بین دو کشور، هیئت داوری بین‌المللی به اتفاق آرا اعلام کرد که طابا به خاک مصر متعلق است.

پس از رای دادگاه بین‌المللی دولت مصر رسما در 19 مارس 1989 آن بازپس گرفت.

اهمیت ورود مصر به شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل

دکتر محمد محمود مهران، استاد حقوق بین‌الملل عمومی مصری، به «العربیه» گفت که تصمیم مصر برای حمایت از شکایت آفریقای جنوبی یک «نقطه عطف» در روند پرونده است.

او تاکید کرد که مداخله مصر به عنوان تداوم رویکرد مستمر قاهره در دفاع از حقوق مردم فلسطین و افشای اقدامات اشغالگرانه اسرائیل در مجامع بین‌المللی است.

اهمیت زمانی بسیار مهم حمایت مصر

این کارشناس حقوق بین‌المللی افزود: «از نظر زمانی مداخله مصر پیامدهای بسیار مهمی دارد، زیرا موقعیت حقوقی آفریقای جنوبی را بسیار تقویت می‌کند به طوری که می‌تواند دیدگاه این کشور درباره تفسیر کنوانسیون نسل‌کشی و اعمال آن در رفتار اسرائیل را تقویت کند و دلایل خود را بر اساس آن به دادگاه ارائه دهد.

تجربه طولانی آفریقای جنوبی در برخورد با مناقشه و جنایاتی که در طول دهه‌ها تجربه کرده است موضع این کشور را تقویت خواهد کرد.

علاوه بر این حضور مصر به عنوان یکی از طرف‌های میانجی‌‌گر و اولین شاهد ارتکاب جنایات توسط اسرائیل و منع اجرای قطعنامه‌های بین‌المللی، در رسیدگی به پرونده شکایت علیه اسرائیل امری مهم خواهد بود.

ارائه دلایل و شواهد قطعی

وی خاطرنشان کرد: «مصر شواهد قانع‌کننده و شهادت‌های مستندی در مورد میزان جنایات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها به‌ویژه در غزه که به نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی منجر می‌شود به دادگاه ارائه خواهد کرد که قضات دادگاه را به صدور جسورانه احکام سختگیرانه علیه رهبران تل آویو متقاعد خواهد کرد».

این استاد حقوق بین‌الملل در پاسخ به اینکه آیا مداخله مصر باعث ترغیب سایر کشورها به نبرد حقوقی با اسرائیل می‌شود، گفت: «بدون شک پیروزی سیاسی و حقوقی مصر باعث می‌شود که کشورهای بسیاری به ویژه کشورهای عربی، اسلامی و آفریقایی از آن الهام بگیرند و فشار بسیار زیادی بر اسرائیل وارد شود تا مصونیتی که اسرائیل همواره از آن برخوردار بود، تضعیف شود و یک جبهه حقوقی بین‌المللی متحد و قوی علیه آن تشکیل شده تا اسرائیل به خاطر نقض شدید قوانین بین‌المللی پاسخگو شود و به مصونیت آن از مجازات پایان داده شود و رهبران تل‌‌آویو به تبعیت از قطعنامه‌های مشروعیت بین‌المللی ملزم شوند.

سرنوشت شکایت علیه جنایات اسرائیل

دکتر محمد محمود مهران در مورد پیش‌بینی خود درباره سرنوشت پرونده رسیدگی به جنایات اسرائیل، با اشاره به ورود و اعلام حمایت مصر، گفت از آنجایی که هر حکمی از سوی دادگاه بین‌المللی برای همه کشورها لازم الاجرا خواهد بود، در این راستا حمایت مصر و دلایل و شواهدی که ارائه می‌دهد بر اعتبار و مشروعیت احکام صادره از سوی این مرجع قضایی بین‌المللی می‌افزاید.

استاد حقوق بین‌الملل عمومی مصری در پایان اظهارات خود به «العربیه» گفت که از دادگاه انتظار می‌رود تصمیمات تاریخی صادر کرده و اقدامات اسرائیل را به عنوان جنایات نسل‌کشی محکوم کند و بر حق تعیین سرنوشت فلسطینیان و تشکیل دولت مستقل فلسطینی تاکید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید