سنتکام: یک پهپاد حوثی‌ها را بر فراز خلیج عدن رهگیری و منهدم کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» اعلام کرد که یک پهپاد حوثی‌ها را برفراز خلیج عدن رهگیری و منهدم کرده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا، شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت: «حوثی‌های مورد حمایت ایران یک پهپاد را از مناطق تحت کنترل خود در یمن بر فراز خلیج عدن پرتاب کردند. یک هواپیمای ائتلاف با موفقیت این پهپاد را رهگیری و منهدم کرد.»

به گفته «سنتکام» در پی این حادثه هیچ تلفات یا خسارتی توسط کشتی‌های ایالات متحده، ائتلاف یا تجاری گزارش نشده است.

پیشتر «سنتکام»، بامداد یکشنبه 23 اردبیهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد، از جمعه تا بامداد شنبه، 2 پهپاد که از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت خلیج عدن پرتاب شده بودند را رهگیری و سرنگون کرد.

در بیانیه فرماندهی مرکزی آمده است: «بعد از ظهر جمعه تاریخ دهم ماه مه حدود ساعت 20:45 به وقت صنعا، حوثی‌های تحت حمایت ایران یک پهپاد را از مناطق تحت کنترل خود در یمن پرتاب کردند که رهگیری و سرنگون شد.

سنتکام تاکید کرد که حملات پهپادهای حوثی‌ها همچنان تهدیدی برای کشتی‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه دریای سرخ به شمار می‌رود.

در بیانیه آمده است که اقدامات نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا با هدف محافظت از آزادی ناوبری و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری و کشتی‎‌‌های نظامی آمریکا انجام می‌شود.

بیش از 100 حمله به کشتی‌ها

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، پیش از 100 حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها ادعا می‌کنند کشتی‌های مورد هدف آن‌ها اسرائیلی بوده یا عازم بنادری در اسرائیل بوده‌اند. حملات تقریباً روزانه آن‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا انتخاب کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار»، که حامل مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌‌شدن سه ملوان شد.

از ابتدای سال میلادی جاری و در پاسخ به حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری و دریانوردی بین‌المللی در دریای سرخ، ائتلافی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا حملاتی را علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های مختلف یمن از جمله صنعا، صعده و الحدیده آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید