سامح شکری در گفت‌وگو با بلینکن عملیات رفح را تهدیدی جدی علیه امنیت و ثبات منطقه دانست

وزیر خارجه مصر نسبت به عواقب وخیم انسانی که در نتیجه بسته شدن گذرگاه رفح بر بیش از 1.4 میلیون فلسطینی تاثیر خواهد گذاشت، هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامح شکری، وزیر خارجه مصر هشدار داد که ادامه عملیات نظامی اسرائیل در نوار غزه و به ویژه در شهر رفح فلسطین، علاوه بر پیامدهای فاجعه‌بار انسانی، خطرات امنیتی جدی و تهدیدی برای ثبات منطقه به دنبال دارد.

وزیر خارجه مصر، دوشنبه 24 اردیبهشت، طی تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود، درباره پیامدهای انسانی وخیمی که در نتیجه بسته شدن گذرگاه رفح و ادامه حملات گسترده اسرائیل بر بیش از 1.4 میلیون فلسطینی تأثیر خواهد گذاشت، هشدار داد.

شکری همچنین بر لزوم ازسرگیری ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه که طی روزهای گذشته متوقف شده بود، تاکید کرد.

در همین راستا، احمد ابوزید، سخنگوی رسمی و مدیر اداره دیپلماسی عمومی در وزارت خارجه مصر، اظهار داشت که شکری و همتای آمریکایی او به طور مفصل درباره ابعاد انسانی و امنیتی عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح در جنوب نوار غزه، کنترل مربوط به اسرائیل بر سمت فلسطینی گذرگاه رفح و جلوگیری از ورود کمک‌های بشردوستانه به این باریکه تلفنی گفت‌وگو کردند.

ادامه رایزنی‌ و هماهنگی

ابوزید در ادامه فاش کرد که وزیر خارجه مصر به بلینکن اطمینان داد که عملیات رفح تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه است.

در این گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه مصر و آمریکا بر اهمیت باز کردند گذرگاه‌هایی زمینی میان اسرائیل و نوار غزه و ارائه کمک‌های بشردوستانه کافی برای رفع نیازهای فوری ساکنان این باریکه فلسطینی تاکید کردند و مجددا مخالفت‌های خود را با تلاش‌های تل‌آویو برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین‌شان ابراز کردند.

وزرای خارجه مصر و ایالات متحده در پایان این تماس تلفنی توافق کردند که به رایزنی و هماهنگی نزدیک در مورد تحولات کلی بحران در نوار غزه ادامه دهند و از راهکارهای مهار پیامدهای آن و جلوگیری از تشدید تنش‌ها و منع گسترش خشونت به سایر بخش‌های منطقه حمایت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید