بلینکن: حمله گسترده اسرائیل به رفح حماس را نابود نخواهد کرد

طرح کنونی اسرائیل در رفح بدون اینکه مشکلی را حل کند، به غیرنظامیان آسیب جدی وارد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا یکشنبه 23 اردیبهشت هشدار داد حمله گسترده اسرائیل به رفح بدون از بین بردن حماس، «آشوبی» به پا خواهد کرد و تاکید کرد تعداد غیرنظامیانی که در جنگ کشته شده‌اند بیشتر از تعداد کشته‌شدگان حماس است.

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «ان‌بی‌سی» از نبود طرح اسرائیل برای مدیریت غزه در پساجنگ انتقاد کرد و گفت واشینگتن قصد دارد این طرح را توسعه دهد و همچنین اشاره کرد حماس به بخش‌هایی از نواز بازگشته و حمله اسرائیل به رفح این گروه را از بین نخواهد برد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در جریان تماس یکشنبه با تزاچی هانگبی همتای اسرائیلی خود، همین نگرانی‌ها را ابراز کرد. هانگبی نيز تاکید کرد که اسرائیل «نگرانی‌های ایالات متحده را در نظر می‌گیرد.»

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «سالیوان نگرانی‌های دیرینه بایدن درباره احتمال آغاز عملیات نظامی بزرگ در رفح، پناهگاه بیش از یک میلیون آواره را تکرار کرد.»
حملات اسرائیل به بخش‌های شرقی شهر رفح منجر به آواره 300 هزار فلسطینی شد.

آمریکا، سایر کشورها و مقامات ارشد سازمان ملل هشدار داده‌اند حمله همه جانبه به رفح می‌تواند تاثیر فاجعه‌باری بر پناهندگانی که به دلیل جنگ از مناطق دیگر غزه به رفح آواره شده‌اند، داشته باشد در حالی بسیاری از این آوارگان در شرایط ناامیدکننده‌ای به سر می‌برند.

اسرائیل متعهد شده است آسیب به غیرنظامیان را به حداقل برساند.

بلینکن در مصاحبه شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌سی» آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده تعداد غیرنظامیان کشته شده در نوار غزه را بیشتر از تعداد کشته‌شدگان حماس می‌داند. پاسخ داد: بله.

او در ادامه گفت: «با وجود حمله به رفح، هزاران عضو مسلح حماس باقی خواهند ماند.»

بلینکن گفت حمله اسرائیل به رفح می‌تواند منجر به «آشوب» با احتمال بازگشت نهایی حماس شود. وی تاکید کرد: «ما شاهد بازگشت حماس به مناطقی در شمال که اسرائیل آن را از دست حماس آزاد کرده و حتی شهر جنوبی خان‌یونس در نزدیکی رفح بودیم.»

ایالات متحده هشدار داده است در صورت حمله گسترده اسرائیل به شهر پرجمعیت آوارگان رفح، احتمال دارد تحویل برخی از انواع تسلیحات به ویژه گلوله‌های توپخانه به اسرائیل را متوقف کند، اگر چه بایدن، رئیس جمهوری با این گزینه مخالف است.

بلینکن افزود: «ما با آن‌ها درباره راه بهتری برای رسیدن به یک نتیجه پایدار بحث کردیم.»

او همچنین یکشنبه با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل گفت‌و‌گو کرد و بار دیگر تاکید ایالات متحده با عملیات زمینی بزرگ اسرائیل در رفح مخالف است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید