سنتکام از انهدام چهار پهپاد حوثی‌ها طی 48 ساعت گذشته خبر داد

سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد، در حملات پهپادی حوثی‌ها هیچ کدام از کشتی‌های تجاری یا کشتی‌های نظامی ائتلاف تحت رهبری آمریکا خسارتی گزارش نکرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، بامداد یکشنبه 23 اردبیهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد، از جمعه تا بامداد شنبه، 2 پهپاد که از منطقه تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سمت خلیج عدن پرتاب شد ه بودند را رهگیری و سرنگون کرد.

سنتکام افزود هیچ کدام از کشتی‌های نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا یا کشتی‌های تجاری زیان یا خسارتی را گزارش نکرده‌اند.

در بیانیه فرماندهی مرکزی آمده است: «بعد از ظهر جمعه تاریخ دهم ماه مه حدود ساعت 20:45 به وقت صنعا، حوثی‌های تحت حمایت ایران یک پهپاد را از مناطق تحت کنترل خود در یمن پرتاب کردند که رهگیری و سرنگون شد.

سنتکام افزود، در این حمله خسارتی به کشتی‌های ائتلاف به رهبری آمریکا یا کشتی‌های تجاری گزارش نشده است.

این بیانیه افزود: «سپس روز شنبه 11 ماه مه بین ساعت 4:30 تا 4:45 بامداد به وقت صنعا، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده موفق شدند سه پهپاد پرتاب شده از سوی حوثی‌های مورد حمایت ایران را بر فراز دریای سرخ منهدم کنند».

در بیانیه سنتکام همچنین آمده است که در حمله پهپادی بامداد روز شنبه نیز هیچ خسارتی از سوی کشتی‌های تجاری یا کشتی‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا، گزارش نشده است.

سنتکام تاکید کرد که حملات پهپادهای حوثی‌ها همچنان تهدیدی برای کشتی‌های ائتلاف تحت رهبری آمریکا و کشتی‌های تجاری در منطقه دریای سرخ به شمار می‌رود.

در بیانیه آمده است که اقدامات نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا با هدف محافظت از آزادی ناوبری و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری و کشتی‎های نظامی آمریکا انجام می‌شود.

حمله به بیش از 100 کشتی در دریای سرخ و دریای عرب

حوثی ها از 19 نوامبر، و با گذشت بیش از یک ماه از آغاز جنگ غزه، بیش از 100 کشتی را در دریای سرخ و دریای عرب هدف حملات پهپادی و موشکی قرار داده‌اند.

عبدالملک الحوثی، رهبر این شبه‌نظامیان، مدعی شد این کشتی‌ها با اسرائیل در ارتباط بوده و یا مقصدشان بنادر اسرائیلی بوده است.

حوثی‌ها که مناطق گسترده‌ای در یمن را در کنترل خود دارند مدعی هستند که حملات آنها به کشتی‌ها در دریای سرخ با هدف همبستگی با فلسطینی‌ها در نوار غزه انجام می‌گیرد.

این حملات همچنین به غرق‌شدن «روبیمار»، یک کشتی باری حامل مواد خطرناک، منجر شد. در جریان یکی از حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی، سه ملوان کشتی «ترو کانفیدنس» نیز کشته شدند.

حملات حوثی‌ها هزینه‌ بیمه کشتی‌هایی که از دریای سرخ عبور می‌کنند را افزایش داده و بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی مسیر طولانی‌تری را در جنوب قاره آفریقا ترجیح دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید