دبیرکل سازمان ملل خواستار آتش‌بس فوری در غزه شد

ارتش اسرائیل شنبه اعلام کرد که بیش از 300 هزار آواره اکنون در منطقه بشردوستانه در المواصی در شمال غربی رفح حضور دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، یکشنبه 23 اردیبهشت خواستار «آتش‌بس فوری» در غزه شد.

این در حالی است که به‌رغم هشدارهای بین‌المللی در مورد حمله همه‌جانبه به رفح، حملات اسرائیل به نوار غزه ادامه دارد و ارتش اسرائیل از ساکنان تعداد بیشتری از محله‌های شرق رفح خواست که این مناطق را تخلیه کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر، فراخوان خود برای«آتش بس فوری» میان اسرائیل و حماس در نوار غزه را تکرار کرد و «آزادی بی قید و شرط» همه اسرا را خواستار شد.

گوترش در یک سخنرانی ضبط شده که در کنفرانس بین‌المللی کشورهای کمک‌‌دهنده در کویت پخش شد، گفت: «من درخواست خود - درخواست جهانی - برای آتش‌بس فوری بشردوستانه، آزادی بی قید و شرط همه گروگان‌ها و افزایش فوری کمک‌های بشردوستانه را تکرار می‌کنم».

حضور بیش از 300 هزار آواره

این در حالی است که ارتش اسرائیل شنبه اعلام کرد، «بیش از 300 هزار آواره اکنون در منطقه بشردوستانه در المواصی» در شمال غربی رفح حضور دارند.

سازمان ملل متحد جمعه گزارش داد که شمارآوارگان رفح از 100 هزار نفر فراتر رفته است و «روزانه» حدود 30 هزار نفر از این شهر به دیگر مناطق ویران شده، فرار می‌کنند.

از سویی اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی«ایکس» از ساکنان «برخی محله‌ها در شرق رفح... خواست تا فوراً به منطقه بشردوستانه گسترده در المواصی بروند».

ادرعی با اشاره به اردوگاه‌های رفح و الشابوره و محله‌های الاداری، الجنینه و خربة العدس افزود که اعضای حماس در این محله‌ها « فعالیت» دارند.

ارتش اسرائیل چند روز پیش، قبل از ورود به شرق رفح، خواستار تخلیه محله‌های بیشتر شده بود.

سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی هشدار داده‌اند که منطقه المواصی در حال حاضر از ازدحام بیش از حد رنج می‌برد و نمی‌تواند پذیرای تعداد بیشتری از آوارگان باشد زیرا فاقد زیرساخت‌ها است و دسترسی به آب آشامیدنی در این منطقه، آسان نیست.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل شنبه در بیانیه‌ای از «همه ساکنان و آوارگان حاضر» در برخی مناطق شمال نوار غزه مانند جبالیا و بیت لاهیا خواست تا به سمت غرب شهر غزه بروند.

بر اساس برآورد سازمان ملل، حدود 1.4 میلیون فلسطینی اکثرا به دلیل بمباران‌های اسرائیلی و ادامه جنگ به رفح رفته‌اند.

ارتش اسرائیل به‌رغم هشدارهای بین‌المللی در خصوص حمله گسترده به رفح، از ابتدای هفته جاری شرق این شهر را هدف حملات قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size