جزئیات طرح اسرائیل برای مدیریت نوار غزه پس از پایان جنگ افشا شد

اسرائیل در این طرح درنظر دارد که شرکت‌های عربی «خصوصی» خدمات‌دهی به ساکنان غزه را برعهده گیرند و کنترل غزه «به طرف‌های محلی که با اسرائیل دشمنی ندارند، واگذار شود.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس طرح اسرائیل برای مدیریت نوار غزه پس از پایان جنگ، تل‌آویو قصد دارد پرونده مدیریت امور مدنی در این باریکه را به «هماهنگ‌کننده فعالیت‌های دولت اسرائیل» در سرزمین‌های اشغالی و «اداره امور مدنی اسرائیل» واگذار کند.

«سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل» مهم‌ترین جزئیات طرح مورد بحث فعلی تل‌آویو که شامل یک دوره شش تا دوازده ماهه برای مدیریت امور مدنی نوار غزه می‌شود را افشا کرد. بر اساس این گزارش، اختیارات «اداره امور مدنی» و «دفتر هماهنگ‌کننده» به «طرف‌های محلی که با اسرائیل دشمنی ندارند» واگذار خواهد شد.

واگذاری امور به شرکت‌های خصوصی عربی

اسرائیل در این طرح درنظر دارد که شرکت‌های عربی «خصوصی» خدمات‌دهی به ساکنان غزه را برعهده گیرند و کنترل غزه «به طرف‌های محلی که با اسرائیل دشمنی ندارند، واگذار شود.»

سازمان رادیو تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که نهادهای نظامی و رهبران سیاسی اسرائیل جلساتی را با «طرف‌های ذی‌نفع» برای تدوین این طرح برگزار می‌کنند. این گزارش به هویت این طرف‌ها اشاره‌ای نکرده است.

به گفته این کانال خبری، این طرح چند روز پیش در سازمان امنیت ملی اسرائیل مطرح شد و به زودی به‌دست شورای وزیران امور امنیتی و سیاسی «کابینه» خواهد رسید.

نقش تشکیلات خودگردان فلسطینی در آینده غزه

به گزارش این کانال، شخصیت‌های نظامی و سیاسی اسرائیل نشست‌هایی با طرف‌های «مناسب»‌ برگزار کرده تا این طرح را تدوین کنند.

این کانال اعلام کرد که یکی از نشست‌ها با «تشکیلات خودگردان فلسطین»، به رهبری محمود عباس، برای بررسی نقش این سازمان در آینده غزه، بر اساس برنامه موردنظر اسرائیل، برگزار شده است.

پس از ناکامی دولت نتانیاهو در ماه‌های گذشته برای ایجاد چنین طرحی، برنامه جدید تل‌آویو سوالاتی درباره امکان موفقیت این طرح جدید و احتمال یافتن جایگزین برای حماس به‌منظور مدیریت نوار غزه مطرح کرد.

استعفا و ناکامی

افشای طرح اسرائیل برای مدیریت نوار غزه همزمان با استعفای یورام هامو، مسئول «سیاست امنیتی و برنامه‌ریزی راهبردی» در شورای امنیت ملی اسرائیل بود.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، به نقل از شورای امنیت ملی این کشور، گزارش برخی رسانه‌ها در مورد استعفای این مقام اسرائیلی به‌دلیل ناکامی دولت نتانیاهو در تدوین طرح مدیریت نوار غزه پس از پایان جنگ را تکذیب کرد.

بر اساس گزارش این کانال عبری‌زبان، اعضای ارشد دولت نتانیاهو تصریح کردند: «رفتار اسرائیل و عدم تصمیم‌گیری دولت در مورد نوار غزه پس از پایان جنگ، به سادگی جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید