بایدن: اگر حماس گروگان‌ها را آزاد کند آتش‌بس در غزه فردا امکان‌پذیر است

حماس جمعه اعلام کرد که مخالفت اسرائیل با پیشنهاد اخیر برای توافق آتش‌بس موقت و مبادله اسیران، اوضاع را به حالت اول بازگرداند و باعث شد تا این گروه در استراتژی مذاکره خود تجدید نظر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از توقف مذاکرات قاهره برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه، شنبه 23 اردیبهشت اعلام کرد که آتش‌بس موقت، «همین فردا» امکان‌پذیر است.

بایدن در جریان مراسم جمع آوری کمک مالی در خارج از سیاتل در ایالت واشینگتن در خانه یکی از مدیران سابق شرکت «مایکروسافت»، گفت که همین فردا، امکان اجرایی شدن آتش‌بس در نوار غزه وجود دارد، مشروط بر این که حماس، اسرای اسرائیلی را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگر چه بایدن در سه مناسبت مشابه از پرداختن به این موضوع اجتناب کرد، اما در این مراسم افزود اگر حماس اسرا را آزاد کند، همین فردا آتش‌بس برقرار خواهد شد.

این در حالی است که مصر از حماس و اسرائیل خواست، برای دستیابی به توافق آتش‌بس موقت و مبادله اسرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی، انعطاف نشان دهند.

جلسات غیرمستقیم مذاکرات در قاهره، پنجشنبه با خروج نمایندگان اسرائیل و حماس از پایتخت مصر به پایان رسید.

طبق گفته یک منبع ارشد مصری، تلاش‌های قاهره و میانجی‌ها برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های دو طرف، ادامه دارد.

در همین حال، حماس جمعه اعلام کرد که مخالفت اسرائیل با پیشنهاد اخیر برای توافق وقفه و مبادله اسیران در نوار غزه، اوضاع را به حالت اول بازگرداند و باعث شد تا این گروه در استراتژی مذاکره خود تجدید نظر کند.

آتش‌بس موقت و مذاکرات

جنبش حماس دوشنبه با پیشنهاد وقفه ارائه شده از سوی میانجی‌ها موافقت کرد. این در حالی بود که به گفته وزارت خارجه آمریکا، حماس با این توافق موافقت نکرد بلکه پیشنهادهایی را به عنوان بخشی از مذاکرات ارسال کرد.

اسرائیل هم با تاکید بر این که این طرح، فاصله زیادی با خواسته‌هایش دارد، مخالفت خود را با آتش‌بس دائمی تا زمانی که حماس شکست نخورده باشد، تکرار کرد.

حماس و اسرائیل به‌رغم دورهای مکرر مذاکرات غیرمستقیم، تا این لحظه نتوانسته‌اند به توافق آتش‌بس دست یابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید