آوارگی 300 هزار فلسطینی در پی گسترش عملیات اسرائیل در رفح

سازمان ملل هشدار داد حمله به رفح خسارات جانی غیرنظامیان را افزایش داده و عملیات بشردوستانه را مختل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نبرد ارتش اسرائیل و گروه‌های فلسطینی یکشنبه 23 اردیبهشت در بخش‌هایی از شمال باریکه غزه که اسرائیل چندماه قبل مدعی پاکسازی آن از حضور نیروهای حماس برای بهره‌برداری از خلاء امنیتی برای سازماند‌هی مجدد نیروهایش شده بود، همچنان ادامه دارد.

گسترش عملیات رفح در روزهای اخیر، حدود 300 هزار نفر را به فرار از این شهر واداشت ولی به نظر می‌رسد دیگر مناطق پاره پاره شده در اثر جنگ غزه، پتانسیل بزرگی را برای سازماندهی مجدد حماس، فراهم می‌کند.

اسرائیل هنوز برنامه دقیقی برای دوره پساجنگ تدوین نکرده و صرفا به این موضع اکتفا می‌کند که کنترل امنیتی نامحدود بر این نوار ساحلی با جمعیت 2.3 میلیونی را برای خود حفظ خواهد کرد.

مخالفت نتانیاهو با طرح آمریکا

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز طرح‌های پیشنهادی آمریکا برای ایجاد حاکمیت فلسطینی در غزه پس از پایان جنگ با حمایت کشورهای عربی و اسلامی را رد کرده است.

این طرح پیشنهادی آمریکا بر حرکت به سمت برپایی کشوری فلسطینی مبتنی است که کابینه نتانیاهو به شدت با آن مخالفت می‌ورزد.

با بروز اختلاف نظر واشینگتن و تل‌آویو، تکلیف حاکمیت غزه بعد از جنگ روشن نیست و این وضعیت باعث شده که نظم عمومی در غزه دچار فروپاشی شده و حماس بتواند به بازسازی خود حتی در مناطق بسیار آسیب دیده بپردازد.

«بمباران و قحطی فراگیر»

به گفته فلسطینیان، بمباران‌ سنگین اسرائیل در اردوگاه جبالیا و دیگر مناطق شمال باریکه در شب گذشته، باعث بروز ویرانی گسترده این منطقه شده و نیروهای اسرائیلی ظرف ماه‌های گذشته این مناطق را از دیگر مناطق ایزوله کرده‌اند.

به گفته مسئولان سازمان ملل، «قحطی فراگیری» در اردوگاه جبالیا حاکم شده است.

طبق گفته ساکنان این اردوگاه، جنگنده‌ها و توپخانه اسرائیل، اردوگاه جبالیا و منطقه الزیتون در شرق شهر غزه را که از یک هفته قبل به کانون نبرد نیروهای اسرائیلی و عوامل فلسطیتی تبدیل شده، هدف قرار داده‌ و به ده‌ها هزار نفر دستور دادند به مناطق مجاور نقل مکان کنند.

عبدالکریم رضوان، فلسطینی 48 ساله اهل جبالیا، با این بیان که «شب بسیار سختی بود»، افزود که از ظهر روز شنبه، صدای گلوله باران شدید و مداوم به گوش می‌رسید.

در همین زمینه، امدادگرانی از دفاع غیرنظامی فلسطین گفتند که قادر به پاسخگویی به درخواست‌های متعدد برای کمک از دو این منطقه و همچنین از رفح در منتهی الیه جنوبی غزه نیستند.

از سویی دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، اعلام کرد: «نیروهای ارتش در سراسر غزه در حال نبرد در مناطقی که ما هنوز دست به عملیات نزده و همچنین در مناطق عملیاتی هستند».

به گفته هاگاری، نیروهای ارتش علاوه بر جبالیا و الزیتون، در بیت لاهیا و بیت حانون در مرز شمالی نوار غزه با اسرائیل نیز در حال عملیات هستند که طی روزهای نخست جنگ، هدف بمباران شدید قرار گرفتند.

کشته‌شدن 5 سرباز اسرائیلی

این در حالی است که پنج سرباز اسرائیلی جمعه در الزیتون کشته شدند و عوامل مسلح فلسطینی در آن شب، رگباری از 14 راکت را به سمت شهر بئرالسبع اسرائیل شلیک کردند.

ارتش اسرائیل یکشنبه 23 اردیبهشت اعلام کرد در پی شلیک راکتی دیگر در طول شب، خانه‌ای در شهر عسقلان اسرائیل دچار آسیب شد.

اسرائیل تا این لحظه یک سوم شرق رفح را از ساکنان آن تخلیه کرده است و طبق گفته هاگاری، ده‌ها عامل مسلح فلسطینی در آنجا با ادامه «عملیات هدفمند»، کشته شدند.

سازمان ملل هشدار داد حمله به رفح خسارات جانی غیرنظامیان را افزایش داده و عملیات بشردوستانه را مختل می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید