کاخ سفید: کاهش اختلاف‌ها بین اسرائیل و حماس درمورد غزه همچنان ممکن است

دشواری‌های موجود در مذاکرات قاهره را می‌توان در اصرار حماس بر آتش‌بس دائمی و درخواست هیئت اسرائیلی بر جایگزین کردن اصطلاح «آتش‌بس پایدار»(به جای آتش‌بس دائمی) خلاصه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم دشواری‌های پیش‌رو در مذاکرات بین حماس و اسرائیل برای دستیابی به آتش‌بس در غزه، تبادل گروگان‌ها و کنترل تل‌آویو بر گذرگاه رفح، واشینگتن همچنان به پیشبرد این گغت‌گوها امیدوار است.

کاخ سفید، جمعه 21 اردیبهشت، اعلام کرد که مذاکرات مستقیم در مورد توافق آتش‌بس در غزه ‌بدون دستیابی به توافق، پایان یافت.

با این حال، ایالات متحده بر این باور است که شکاف‌های باقی مانده را همچنان می‌توان از میان برداشت.

کربی: واشینگتن خواهان بازگشایی فوری گذرگاه رفح است

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که آمریکا، با نگرانی، عملیات اسرائیل در شهر رفح را دنبال می‌کند.
کربی افزود که کشورش خواستار بازگشایی فوری گذرگاه رفح است.

موضع جدید حماس

از سوی دیگر جنبش حماس اعلام کرد که رد پیشنهاد میانجی‌گران (مصر و آمریکا) از سوی تل‌آویو از طریق اعمال بازبینی‌ها، وضعیت را به حالت اول بازگرداند و حماس در راهبرد مذاکره تجدید نظر خواهد کرد.

حماس روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «حمله ارتش اسرائیل به رفح و اشغال گذرگاه بلافاصله پس از اعلام موافقت حماس با پیشنهاد میانجی‌گران، این واقعیت را تایید می‌کند که تل‌آویو از دستیابی به توافق، خودداری می‌کند.»

در ادامه بیانیه آمده است که با توجه به رفتار نتانیاهو و مخالفتش با پیشنهاد میانجی‌ها، حمله به رفح و اشغال گذرگاه آن، حماس رایزنی‌هایی را با گروه‌های مقاومت فلسطینی، به منظور بازبینی در راهبرد مذاکره، انجام خواهد داد.

حماس پیشتر تاکید کرده بود که توپ برای دستیابی به توافق آتش‌‌بس موقت، کاملا در زمین اسرائیل است و تل‌آویو پیشنهاد ارائه شده از سوی میانجی‌ها را رد کرده و ملاحظاتی را نسبت به مسائل مهم آن مطرح کرده است.

یک مقام ارشد اسرائیلی اعلام کرد که طرف اسرائیلی، ملاحظات خود را در مورد پیشنهاد حماس برای توافق آزادی اسرا به میانجی‌گران در مذاکرات قاهره، ارائه کرده است.

دشواری‌های مذاکرات قاهره را می‌توان در اصرار حماس بر آتش‌بس دائمی و درخواست هیئت اسرائیلی بر جایگزین کردن اصطلاح «آتش‌بس پایدار»(به جای آتش‌بس دائمی) خلاصه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید