اسرائیل آوارگی 300 هزار فلسطینی از شرق رفح را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسرائیل، پس از درخواست برای تخلیه بیشتر محله‌های شهر رفح، اعلام کرد نزدیک به 300 هزار فلسطینی، از آغاز دستور تخلیه در شش مه، از محله‌های شرقی این شهر آواره شدند.

ارتش اسرائیل، شنبه 22 اردیبهشت، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد حدود 300 هزار آواره فلسطینی از شهر 1.4 میلیون نفری رفح به «منطقه امن» در «المواصی» جابه‌جا شدند.
خبرنگار «العربیه» گفت تمام ساکنان مرکز شهر رفح به سمت «المواصی» در خان‌یونس حرکت کردند.

آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل، موسوم به«آنروا»، نیز اعلام کرد حداقل 300 هزار آواره فلسطینی از دستور تخلیه جدید اسرائیل، که در مناطق مختلف نوار غزه صادر شده است، تاثیر پذیرفته‌اند. این دستور شامل تخلیه مرکز رفح و همچنین منطقه «جبالیا» در شمال غزه می‌شود.

بر اساس برآورد آنروا 150 هزار فلسطینی، از روز دوشنبه، در جستجوی مکان امن از رفح آواره شده‌اند.

دستور تخلیه جدید

ارتش اسرائیل در چارچوب آمادگی برای گسترش عملیات خود، شنبه 22 اردیبهشت، دستور تخلیه جدید از شهر رفح در جنوب نوار غزه را صادر و اعلام کرد که به‌دنبال اقدامات جدید حماس برای سازمان‌دهی نیروهایش، منطقه‌ای در شمال غزه را هدف قرار خواهد داد.

در همین حال، درگیری‌های شدید بین نیروهای اسرائیلی و گروه‌های فلسطینی در حومه رفح ادامه دارد. این درگیری‌ها دسترسی به مسیرهای کمک‌رسانی را دشوار و بیش از 110 هزار فلسطینی را وادار کرد به سمت شمال غزه بگریزند.

سازمان‌های بین‌المللی هفته‌ها پیش هشدار داده بودند حمله اسرائیل به رفح دسترسی به کمک‌های بشردوستانه را غیرممکن ‌کرده و باعث افزایش کشته‌شدن غیرنظامیان می‌شود.

حجم اقدامات اسرائیل در رفح، تاکنون، کمتر از برنامه‌ریزی این کشور بود. بیش از 1.4 میلیون فلسطینی، یعنی نیمی از جمعیت غزه، به رفح پناه‌برده‌‌اند و سازمان‌های بین‌المللی می‌گویند هیچ مکان امنی برای انتقال این جمعیت در نوار غزه وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید