محاصره جنوب غزه و استقرار تانک‌های اسرائیلی میان شرق و غرب گذرگاه رفح

وزارت بهداشت غزه پنج‌شنبه اعلام کرد که تعداد قربانیان فلسطینی در جنگی که از هفتم اکتبر گذشته آغاز شده است تاکنون به 34 هزار و 904 کشته و 78 هزار و 514 مجروح افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» جمعه 21 اردیبهشت گزارش داد که تانک‌های اسرائیلی در حال محاصره کامل سمت شرقی از جنوب نوار غزه هستند و به نظر می‌رسد که برای تهاجم جدیدی آماده می‌شوند.

این خبرگزاری افزود، تانک‌های اسرائیلی در منطقه‌ای مستقر شده‌اند که ضلع شرقی و غربی گذرگاه رفح را از هم جدا می‌کند.

نفوذ به مناطقی در جنوب غزه

این خبرگزاری در گزارش خود همچنین از نفوذ ارتش اسرائیل در چندین کیلومتر از ضلع شرقی جنوب نوار غزه خبر داده است.

جنگنده‌های اسرائیلی 4 روز است که بمباران محله‌های شرقی شهر رفح را تشدید کرده و دامنه بمباران‌ها به مرکز و غرب شهر رفح رسیده است.

شاهدان عینی تأکید کردند که خودروهای اسرائیلی پس از تهاجم سه‌شنبه گذشته به گذرگاه فلسطینی رفح، برای چهارمین روز متوالی به محاصره این گذرگاه ادامه می‌دهند.

بمباران مداوم رفح

در همین حال، نیروهای ارتش اسرائیل ده‌ها خانه در روستای الشوکه و محله الجنیه را تخریب کردند.

ارتش اسرائیل همچنین طبقات بالای اکثر ساختمان‌های بلند در مرکز رفح را بمباران کرد.

تانک‌های اسرائیلی در مرکز نوار غزه نیز تهاجم جدیدی را به محله الزیتون و تل الهوا در جنوب این شهر آغاز کردند.

پیشروی ناگهانی تانک‌ها اسرائیلی

تانک‌های اسرائیل همچنین امروز به طور ناگهانی با پوشش آتش جنگنده‌ها به سمت خیابان 8 در نزدیکی منطقه المصلبه پیشروی کردند.
آنها همچنین محله‌های الصبره، الزیتون و تل الهوا را در جنوب شرقی شهر غزه هدف قرار دادند.

در همین راستا، آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل در شبکه اجتماعی «ایکس» با بیان این‌که نیروهای اسرائیلی در حال انجام عملیات نظامی در محله الزیتون هستند، افزود که نیروی هوایی اسرائیل حدود 25 هدف را منهدم کرده و نیروهای آن همچنان در حال عملیات در منطقه هستند.

ادرعی همچنین نسبت به بازگشت فلسطینی‌ها به شمال غزه یا نزدیک شدن به حصار امنیتی شرقی و جنوبی هشدار داد و تاکید کرد که شهر غزه همچنان یک منطقه جنگی «خطرناک» است.

شمار قربانیان جنگ

وزارت بهداشت غزه پنج‌شنبه اعلام کرد که تعداد قربانیان فلسطینی در جنگی که از هفتم اکتبر گذشته آغاز شده است تاکنون به 34 هزار و 904 کشته و 78 هزار و 514 مجروح افزایش یافته است.

بر اساس بیانیه دفتر اطلاع‌رسانی فلسطین تعداد گورهای دسته جمعی کشف شده توسط تیم‌های پزشکی در داخل بیمارستان‌ها به هفت گور جمعی رسید که یک گور جمعی در بیمارستان کمال عدوان، سه گور جمعی در مجتمع پزشکی الشفاء و سه گور جمعی در مجتمع پزشکی ناصر قرار دارد که از این تعداد گورهای جمعی 520 جسد بیرون کشیده و شناسایی شدند.

تصاویر جدید ماهواره‌ای از چادرهای سفید در رفح

با ازسرگیری بمباران‌ اسرائیل و فرار فلسطینی‌ها طی 72 ساعت گذشته از چادرهای خود در شهر رفح، تصاویر جدید ماهواره‌ای کاهش چشمگیری را در تعداد چادرهای سفید در این شهر مجاور با مرز مصر نشان می‌دهد.

تصاویر ماهواره‌ای جدید «پلانت لابس» از کمپ اصلی در مرکز رفح که تا تاریخ 5 مه شامل هزاران چادر بود، نشان می‌دهد این چادرها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و از روز سه‌شنبه 7 مه زمانی که ارتش اسرائیل از فلسطینی‌ها خواست تا شهر رفح را تخلیه کنند تعداد زیادی از چادرها به شکل چشمگیری ناپدید شدند.

به گزارش شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان»، برخی از اردوگاه‌ها برای چندین ماه در مدارس سازمان ملل و برخی دیگر در زمین‌های باز یا در کنار جاده‌ها قرار داشتند، اما تعداد زیادی از آنها بعد از هشدار اسرائیل برای حمله ناپدید شدند.

آژانس آنروا وابسته به سازمان ملل گزارش داد که از ششم ماه جاری حدود 80 هزار فلسطینی از رفح آواره شده‌اند و همچنین هشدار داد که در هیچ جای نوار غزه مکان امنی وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید