سی‌ان‌ان: درخواست حماس برای تغییر مدت آتش‌بس مذاکرات قاهره را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه منبع آگاه از مذاکرات آتش‌بس غزه در قاهره، جمعه بیست و یکم اردیبهشت، به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفتند درخواست حماس از اسرائیل برای افزایش مدت‌زمان آتش‌بس اولیه، از شش هفته به 12 هفته، مانع بزرگی در پیشبرد مذاکرات قاهره شده است.

اسرائیل پیشتر با توقف جنگ به‌ مدت شش هفته موافقت کرده بود. سی‌ان‌ان گزارش داد که مقام‌های اسرائیلی با درخواست جدید حماس به‌ شدت مخالفت کرده و معتقدند که این درخواست تفاوتی با توافق برای پایان جنگ ندارد.

مذاکرات آتش‌بس قاهره، سه‌شنبه گذشته در قاهره و با حضور هیئت‌های حماس، اسرائیل، مصر، قطر و آمریکا آغاز شده بود. دو مقام آمریکایی خبر دادند این مذاکرات به‌طور موقت متوقف شده است.

در همین حال وزارت خارجه مصر امروز جمعه اعلام کرد که سامح شکری، وزیر خارجه این کشور، در تماس تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود، بر ضرورت دستیابی به توافق آتش ‌س در «سریع‌ترین زمان ممکن» در نوار غزه تاکید کرده است.

این در حالی است که رسانه‌های اسرائیلی از شکست مذاکرات غیرمستقیم به میزبانی قاهره خبر دادند.

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که شکری و بلینکن بر اهمیت تشویق طرف‌های مذاکرات به «انعطاف‌پذیری‌» برای دستیابی به آتش‌بس تاکید کردند.

این دو مقام بلندمرتبه همچنین توافق کردند که از دو طرف اسرائیلی و فلسطینی درخواست کنند، که با تلاش‌ بیشتر و پذیرفتن آتش‌بس، به فاجعه انسانی در نوار غزه پایان داده و برای رساندن کمک‌های بشردوستانه و نیازهای فوری ساکنان نوار غزه تلاش کنند.

سامح شکری همچنین در گفت‌وگو با بلینکن بر پیامدهای امنیتی عملیات نظامی اسرائیل در رفح برای کل منطقه تاکید کرد.

گزارش‌ها در قاهره حاکی از آن است که حماس بر «آتش‌بس دائمی» پافشاری می‌کند. در حالی که هیئت اسرائیلی درخواست کرد که این بند را به «آتش‌بس پایدار» تغییر دهد، اگرچه تفاوت بین این دو عبارت مشخص نیست.

حماس همچنین به خروج نیروهای اسرائیلی از کل نوار غزه اصرار دارد اما طرف اسرائیلی در گذشته بارها آن را رد کرده و همچنان به مخالفت با این خواسته ادامه می‌دهد

تصمیم اخیر اسرائیل برای حمله به رفح پس از تسلط نیروهای این کشور بر گذرگاه رفح، یکی از موانع مهم دیگر برای دستیابی به توافق بر سر آتش‌بس شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید