حمله پهپادی گروه‌های مسلح عراقی به جنوب اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از آن که شبه‌نظامیان «النجباء» تهدید کردند به حملات اسرائیل علیه مواضع این گروه در منطقه «سیده زینب» در حومه دمشق پاسخ خواهند داد، گروه‌های مسلح عراقی در اولین ساعات جمعه 21 اردیبهشت از حمله پهپادی به یک «هدف مهم» در منطقه «ایلات» در جنوب اسرائیل خبر دادند.

این گروه‌های مسلح که خود را «مقاومت اسلامی در عراق» می‌نامند، مدعی شدند که این حمله پهپادی در حمایت از مردم غزه صورت گرفته است.

گروه «النجباء»، روز گذشته، با انتشار بیانیه‌ای تهدید کرد که به عمق اسرائیل نفوذ کرده و اضافه کرد «جنایات تل‌آویو بدون مجازات نخواهد ماند.»

منابع «العربیه» گزارش دادند اسرائیل، پنج‌شنبه 20 اردیبهشت، پایگاه شبه‌نظامیان «النجباء» در نزدیکی فرودگاه جنوب دمشق را هدف حمله قرار داد.

وزارت دفاع سوریه نیز اعلام کرد پدافند هوایی این کشور موشک‌های اسرائیل که از بلندی‌های جولان به سمت حومه دمشق شلیک شده بود را منهدم کرده است.

این وزارت‌خانه اعلام کرد اسرائیل، حدود ساعت سه بامداد روز پنج‌شنبه، از بلندی‌های جولان اشغالی یک ساختمان در منطقه الکسوه در حومه دمشق را هدف قرار داد.

بر اساس این بیانیه، به‌رغم مقابله پدافند هوایی دمشق، این ساختمان در پی حمله اسرائیل آسیب دیده است.

«دیدبان حقوق بشر سوریه» گزارش داد که حملات هوایی اسرائیل مرکز فرهنگی النجباء و یک اردوگاه آموزشی را هدف قرار داد و منجر به کشته‌شدن چندین تن شده است.

«النجباء» در سوریه

جنبش النجباء از سال 2013 فعالیت در سوریه را آغاز کرد. تاکنون هیچ گزارشی درباره انجام هرگونه عملیات برجسته به‌دست النجباء، در مناطقی که نیروهای این گروه حضور دارند، منتشر نشده است. با این وجود، این گروه از 17 اکتبر سال گذشته مسئولیت حمله به نیروهای آمریکایی در سوریه و عراق و حمله به شهر ایلات در جنوب اسرائیل را برعهده گرفته است.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011، اسرائیل صدها موضع ارتش سوریه و گروه‌های مسلح وابسته به ایران را هدف حمله قرار داده است. حملات اسرائیل به سوریه از هفت اکتبر گذشته و آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه افزایش یافته است.

مقام‌های اسرائیلی کمتر در مورد حملات خود به سوریه اظهار نظر می‌کنند اما تاکید کرده‌اند به ایران اجازه نخواهند داد که در کشورهای همسایه اسرائیل حضور داشته باشد.

به گفته «دیدبان حقوق بشر سوریه»، حدود سه هزار نیرو و مستشار نظامی سپاه پاسداران در سوریه مستقر شده‌اند، اما تهران فقط حضور مستشاران نظامی خود در مناطق مرزی عراق، اردن، لبنان و اسرائیل را تایید می‌کند.

به گفته یک منبع نزدیک به حزب الله لبنان و دیدبان حقوق بشر سوریه، تهران پس از حملات اسرائیل که تعدادی از رهبران نظامی این کشور در دمشق را هدف قرار داد، حضور نظامی در سوریه را کاهش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید