تیراندازی ارتش اسرائیل به آوارگان رفح؛ هزاران فلسطینی از شهر خارج می‌شوند

آنروا: شمار آوارگان خارج‌شده از رفح به 110 هزار نفر رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه روند خروج آوارگان فلسطینی از رفح که دوشنبه گذشته آغاز شد، خبرنگار «العربیه»، جمعه 21 اردیبیهشت، خبر داد نیروهای اسرائیلی به سوی آوارگان در غرب این شهر تیراندازی کردند.

یک منزل مسکونی نیز در منطقه «عبسان»، در شرق خان‌یونس، هدف بمب‌های اسرائیل قرار گرفت که در نتیجه این حمله هشت نفر کشته شدند.

خروج 110 هزار آواره از رفح

آژانس امدادرسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی موسوم به «آنروا» در روز جمعه تاکید کرد، با تشدید حملات اسرائیل به رفح، شمار آوارگان از این شهر به 110 هزار نفر افزایش یافته است.

این آژانس خاطرنشان کرد که در تمام نوار غزه، که در شرایط فاجعه‌باری به سر می‌برد، مکان امنی برای آوارگان وجود ندارد و «دستیابی به آتش‌بس فوری تنها امید است».

اویخای اردعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، دوشنبه گذشته اعلام کرد ارتش از ساکنان برخی مناطق رفح خواسته، با توجه احتمال حمله اسرائیل، به سمت خان‌یونس بروند.

ادرعی در خصوص بازگشت آوارگان به شمال غزه یا نزدیک شدن به حصار امنیتی شرقی و جنوبی هشدار داد و تاکید کرد شهر غزه همچنان یک منطقه «جنگی خطرناک» است.
ارتش اسرائیل یک روز بعد (هفتم مه)، کنترل کامل خود بر گذرگاه فلسطینی رفح در نزدیکی خاک مصر را اعلام کرد.

وحشت و آشفتگی آوارگان فلسطینی

هزاران نفر طی سه روز گذشته از رفح آواره شده و جاده‌های خارج از شهر شاهد حضور آوارگانی است که با پای پیاده یا با وسایل نقلیه از این شهر خارج شدند.

آوارگان وحشت‌زده وسایل خود را با خودرو، کامیون‌ و گاری‌های بسته‌شده به الاغ منتقل می‌کنند. همزمان، سازمان‌های بشردوستانه به مردمی که پس از هفت ماه جنگ هنوز مکان امنی برای پناه بردن ندارند، امدادرسانی می‌کنند.

بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی بارها نسبت به شرایط آشفته ساکنان رفح هشدار داده و تاکید کرده‌اند که در سراسر باریکه غزه، هیچ نقطه امنی برای اسکان غیرنظامیان وجود ندارد.

این در حالی است که اسرائیل بارها بر قصد خود برای حمله به رفح، با هدف نابودی حماس، تاکید کرده است.

حمله اسرائیل به رفح، به‌دلیل نگرانی از کشتار غیرنظامیان، با مخالفت جدی جامعه جهانی‌ از جمله آمریکا، هم‌پیمان اصلی اسرائیل، روبرو است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید