با اکثریت آرا 143 کشور در مجمع عمومی از عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل حمایت کردند

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین از رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه حمایت از عضویت کامل فلسطین استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جمعه 21 اردیبهشت، با اکثریت آرای کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن توصیه می‌شود شورای امنیت سازمان ملل به‌طور مثبت در تصمیم خود درباره مساله عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تجدیدنظر کند.

این مجمع با اکثریت آرا در حمایت از درخواست فلسطین برای عضویت در سازمان ملل رای مثبت داد، این تصمیم به دلیل وتوی آمریکا در شورای امنیت ماهیتی نمادین دارد.

143 عضو از مجموع 193 عضو سازمان ملل این قطعنامه را تایید کردند، در حالی که 9 عضو آن را رد و 25 عضو دیگر رای ممتنع دادند.

در متن این قطعنامه به دادن عضویت کامل به فلسطینیان اشاره نشده بلکه با سادگی اذعان می‌کند که آنها از شایستگی لازم برای عضویت در سازمان ملل برخوردارند.

این قطعنامه از درخواست فلسطین برای عضویت کامل در سازمان ملل حمایت و به شورای امنیت توصیه می‌کند که در تصمیم خود درباره این درخواست به‌طور مثبت تجدید نظر کند و همچنین راهکارهایی را برای اعمال حقوق و امتیازات اضافی مربوط به مشارکت فلسطین در فعالیت‌های سازمان ملل مشخص می‌کند.

استقبال تشکیلات خودگردان فلسطین

در همین راستا، محمود عباس، رئیس‌تشکیلات خود گردان فلسطین از رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه حمایت از عضویت کامل فلسطین استقبال کرد.

خبرگزاری فلسطین «وفا» به نقل از محمود عباس گزارش داد که تاکید کرده است مردم فلسطین به تلاش خود برای عضویت کامل در سازمان ملل ادامه می‌‌دهند.

واکنش وزیر خارجه اسرائیل

از سوی دیگر، یسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، بر اساس بیانیه‌ای که روز جمعه از سوی دفتر وی منتشر شد، گفت «قطعنامه مضحک» مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بهبود اوضاع فلسطینیان در این نهاد بین‌المللی، دادن «پاداش به حماس» است.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین تصویب قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از عضویت کامل فلسطین را نشانه رویکرد جانبدارانه سازمان ملل به دبیرکلی آنتونیو گوترش دانست.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا ماه گذشته از حق وتوی خود علیه پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده توسط الجزایر به شورای امنیت مبنی بر اعطای عضویت کامل به فلسطین در سازمان ملل استفاده کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید