آمریکا: ساختار حکمرانی جدید در غزه جایگزین بهتری برای عملیات گسترده در رفح خواهد بود

کاخ سفید: ایالات متحده مایل است به اسرائیل در هدف گرفتن فرماندهان حماس و تشکیل ساختار حکمرانی جایگزینی در نوار غزه کمک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه عملیات نظامی ارتش اسرائیل در نوار غزه و تشدید بمباران مناطق شرقی شهر رفح و رسیدن به مرکز و غرب این شهر، واشینگتن پنج‌شنبه 20 اردیبهشت، اعلام کرد که تشکیل یک ساختار حکمرانی جدید در غزه جایگزین بهتری برای انجام عملیات نظامی بزرگ در رفح است.

در همین راستا کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا دست از حمایت اسرائیل نخواهد کشید. بنا به اعلام کاخ سفید ایالات متحده می‌خواهد به اسرائیل در هدف گرفتن فرماندهان حماس و تشکیل ساختار حکمرانی جایگزین در نوار غزه، کمک کند.

در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده است که ایجاد ساختار حکمرانی جدید در غزه جایگزین بهتری برای عملیات بزرگ در رفح است.

از سوی دیگر جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که توافق آتش‌بس مورد بحث میان اسرائیل و حماس شامل تمام نوار غزه از جمله شهر رفح می‌شود.

کربی به خبرنگاران گفت: «اگر بتوانیم به یک آتش‌بس موقت دست یابیم، این آتش‌بس شامل تمام نوار غزه از جمله رفح خواهد شد.» او در ادامه افزود: «این موضع مذاکراتی» ایالات متحده است.

پس از این‌که هیئت‌های مذاکره‌کننده حماس و اسرائیل عصر پنج‌شنبه پس از دو روز مذاکرات قاهره را ترک کردند، یک مقام ارشد اسرائیلی گفت که کشورش به میانجی‌گران در مذاکرات آتش‌بس موارد مخالفت‌ خود با پیشنهاد حماس برای آزادی گروگان‌ها را ابلاغ کرده است و این دوره از مذاکرات در قاهره را پایان یافته می‌داند.

به گزارش «رویترز» این مقام ارشد اسرائیلی تاکید کرد که کشورش مذاکرات قاهره را پایان یافته تلقی کرده و به عملیات نظامی خود در رفح طبق طرح‌ریزی‌های انجام شده، ادامه می‌دهد.

این اظهارات مقام اسرائیلی پس از آن بیان می‌شود که شبکه خبری «قاهره» به نقل از یک منبع آگاه نزدیک به سازمان اطلاعات مصر گزارش داد که تلاش‌ها برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها پس از بازگشت هیئت‌های حماس و اسرائیل از قاهره، ادامه خواهد یافت.

هیئت‌های حماس و اسرائیل پنج‌شنبه، قاهره را پس از دو روز مذاکرات برای دست‌یابی به توافق آتش‌بس، ترک کردند.

این شبکه خبری به نقل از یک منبع بلندپایه مصری نوشت: «تلاش‌های مصر و سایر میانجی‌گران برای نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌های دو طرف متخاصم ادامه دارد» تا بشود به آتش‌بس در نوار غزه دست یافت.

همزمان با اعلام پایان مذاکرات قاهره، یک مقام مصری به هیئت‌های مذاکره‌کننده درباره خطر تشدید مجدد تنش‌ها هشدار داده است.

در همین رابطه، سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل پنج‌شنبه اعلام کرد که مذاکرات قاهره فروپاشیده است و شورای جنگ اسرائیل امشب درباره امکان ادامه مذاکرات تصمیم خواهد گرفت.

بنا به اعلام سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل شکاف‌های غیر‌قابل ترمیمی در مذاکرات آتش‌بس غزه وجود دارد.

در واکنش به بی‌نتیجه ماندن مذاکرات قاهره ایالات متحده آمریکا تلاش کرد تا اسرائیل را با ایده‌ ایجاد ساختار حکمرانی جدید جایگزین در غزه به عدم ادامه عملیات نظامی در رفح ترغیب کند.

حماس پیش‌تر و حین انجام مذاکرات اصرار می‌ورزید که هر گونه توافقی برای آتش‌بس دائمی باید با تضمین‌های بین‌المللی مبنی بر پایبندی اسرائیل به اجرای شروط و احترام به آن همراه شود که این از سوی طرف اسرائیلی پذیرفته نشده و از زبان تعدادی از مسئولان اسرائیلی طی روزهای گذشته با آن ابراز مخالفت شد.

از سوی دیگر اسرائیل بدون ارائه طرحی واضح درباره آینده حکمرانی در غزه، بر شرط سرنگونی حکومت حماس و عدم بازگشت مجدد آن به قدرت در نوار غزه تاکید می‌ورزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size