بمب‌های «کودن» آمریکا؛ درباره مهماتی که ارسال آن به اسرائیل متوقف شد چه می‌دانیم؟

آمریکا ارسال بمب‌های دو هزار پوندی به اسرائیل را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، چهارشنبه 19 اردیبهشت، تاکید کرد بمب‌هایی که پیشتر ایالات متحده در اختیار اسرائیل قرار داده بود و اکنون ارسال آن‌ها را به اسرائیل متوقف کرد، برای هدف‌ قرار دادن غیرنظامیان فلسطینی در نوار غزه استفاده شده است.

بایدن در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» گفت که هر کدام یک از این بمب‌ها دو هزار پوند یا حدود 907 کیلوگرم وزن دارد و اسرائیل با استفاده از این تسلیحات به مراکز غیر نظامی فلسطینی‌ها حمله کرده است.

مقام‌های آمریکایی نسبت به استفاده از این بمب‌ها در عملیات احتمالی اسرائیل در رفح اعلام نگرانی کرده‌اند.

بمب‌هایی با وزن دو هزار پوند

ایالات متحده آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم از بمب‌های دو هزار پوندی استفاده کرده است. نسخه‌های کنونی این جنگ‌افزار به دوران جنگ ویتنام باز می‌گردد.

این بمب‌ها که از قدرت انفجار بسیار قوی برخوردارند، از هوا به سوی اهدافی روی زمین پرتاب می‌شوند، و به‌دلیل نداشتن موتور، می‌توانند محموله‌های سنگین را حمل کنند.

رایان برابست، تحلیلگر ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» می‌گوید این مهمات یکی از بزرگترین جنگ‌افزارهای در انبارهای تسلیحاتی آمریکا است.

این بمب انواع مختلفی دارد. برخی از آن‌ها برای نفوذ به اهداف عمیق زیرزمینی طراحی شده و برخی دیگر برای حمله به اهدافی روی سطح زمین و ایجاد خسارت بالا تولید شده‌ است.

بر اساس گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، اگر این بمب‌ها در یک منطقه باز یا شهری پرتاب شود، شعاع انفجار آن می‌تواند تا فاصله یک چهارم مایلی یا بیشتر برسد.

بمب‌های غیرهدایت شده

این بمب‌ها به صورت «غیرهدایت‌‌ شده» طراحی شده‌اند اما با افزودن بسته‌های کمکی مانند «جی‌دی‌ای‌ام» (JDAM) می‌توان آن‌ها را به سلاح‌های دقیق‌تر تبدیل کرد. بسته کمکی جی‌دی‌ای‌ام که شامل سیستم جهت‌یابی است، این امکان را فراهم می‌کند که این بمب‌ها مواضع دقیقی را هدف قرار دهند.

پس از حمله حماس به اسرائیل در هفت اکتبر، ایالات متحده این مهمات دو هزار پوندی را در اختیار اسرائیل قرار داد تا برای «دفاع از خود» استفاده کند..

برخلاف انواع مهمات موجود در انبارهای تسلیحاتی ایالات متحده، ارتش آمریکا مقادیر زیادی از این نوع بمب‌ها را در اختیار دارد. برخلاف جنگ‌افزارهای دیگر مانند گلوله‌های توپخانه 155 میلی‌متری، آمریکا در ارائه این تسلیحات به متحدانش مانند اسرائیل و اوکراین محدودیتی ندارد.

استفاده از بمب‌ کودن در غزه

ارتش اسرائیل درباره بمب‌ها و توپخانه‌هایی که در غزه استفاده می‌کند، توضیحات زیادی ارائه نمی‌دهد، اما کارشناسان نظامی با بررسی بقایای این تسلیحات در غزه و تصاویر حملات اسرائیل، اطمینان دارند که اکثریت قریب به اتفاق بمب‌هایی که در نوار غزه استفاده شده، ساخت آمریکا است.

کارشناسان نظامی می‌گویند بمب‌های دو هزار پوندی آمریکا جان صدها فلسطینی غیر نظامی را در مناطق پرجمعیت غزه گرفته است.

وس برایانت، کارشناس اسلحه و گروهبان بازنشسته نیروی هوایی ایالات متحده، خاطرنشان کرد که توقف ارسال این بمب‌ها «یک ضربه بزرگ» به زرادخانه اسرائیل خواهد زد.
برایانت گفت که بمب‌های دو هزار پوندی و 500 پوندی، از مهم‌ترین مهمات اسرائیل در جنگ هفت ماهه این کشور در نوار غزه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید