ادامه اختلاف اسرائیل و حماس در مذاکرات؛ «آتش‌بس دائمی» یا «آرامش پایدار»؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک منبع آگاه مصری، پنج‌شنبه 20 اردیبهشت، به شبکه تلویزیونی «القاهره الاخباریه» گفت نشانه‌های مثبتی از پیشرفت مذاکرات و نزدیک شدن اسرائیل و «حماس» به توافق آتش‌بس و مبادله زندانیان و گروگان‌ها وجود دارد.

این منبع اضافه کرد مذاکرات غیرمستقیم با حضور نمایندگان حماس، «جنبش جهاد اسلامی» و «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین»، در روز پنج‌شنبه بیستم اردیبهشت، برای بررسی و رفع «نکات مورد اختلاف» ادامه خواهد داشت و «جبهه مردمی» با اصلاح مراحل آتش‌بس موافقت کرده است.

بازگشت به «آرامش پایدار» یا «آتش‌بس دائمی»؟

این منبع در ادامه خاطرنشان کرد جمیل مزهر، معاون دبیرکل جبهه مردمی، مفاد مربوط به توقف آتش‌بس در این پیشنهاد را تغییر داده تا طرف‌های مذاکره‌کننده به «بازگشت به آرامش پایدار و در نهایت به آتش‌بس دائمی» دست پیدا کنند.

این منبع آگاه مصری با اشاره به اجرایی‌شدن این بند طی مراحل تفاهم‌نامه در مدت 135 روز گفت که این موضوع به معنای «انصراف از شرط اجرای این بند در مرحله اول» است. به گفته او، اسرائیل عبارت «آتش‌بس دائمی» را حذف کرده و تنها «آتش‌بس پایدار» را نگه داشته است. موضوعی که امکان بازگشت تل‌آویو به وضعیت جنگی را در هر زمانی فراهم می‌کند.

تفاوت «آتش‌بس دائمی» و «پایدار» در چیست؟

به گفته برخی از کارشناسان حقوقی، تفاوت بین واژه‌های «دائمی» و «پایدار» اغلب واضح نیست. عبارت «پایدار» معمولاً می‌تواند به چندین شیوه تفسیر شود و در نتیجه، مفهومی انعطاف‌پذیر دارد که ممکن است در شرایط خاص، بازگشت به درگیری‌ها را ممکن سازد.

خروج از بن‌بست مذاکرات

عزت الرشق، عضو دفتر سیاسی حماس در قطر، با انتشار بیانیه‌ای در شامگاه چهارشنبه تأکید کرد که این گروه فراتر از پیشنهاد آتش‌بسی که در هفته گذشته پذیرفته بود را قبول نخواهد کرد. این پیشنهاد شامل آزادی برخی از گروگان‌های اسرائیلی در غزه و زندانیان فلسطینی، از جمله زنان و کودکان زندانی در اسرائیل است.

او همچنین تصریح کرد که «اسرائیل در دستیابی به توافق جدی نیست و مذاکرات را به عنوان پوششی برای حمله به رفح و اشغال گذرگاه استفاده می‌کند».

الرشق تأکید کرد که حماس به موضع خود که به میانجی‌گران اعلام و با پیشنهاد آن‌ها موافقت کرده بود، پایبند است.

اسرائیل تاکنون به اظهارنظر الرشق واکنش نشان داده است. مقام‌های این کشور در روز دوشنبه مخالفت خود با پیشنهاد سه‌مرحله‌ای مورد توافق حماس را اعلام کردند. تل‌آویو می‌گوید این پیشنهاد شامل شروطی «ملایم» است و خواسته‌های اسرائیل را برآورده نمی‌کند.

ایالات متحده آمریکا در روز سه‌شنبه اعلام کرد تغییرات پیشنهادی حماس درمورد آتش‌بس می‌تواند مذاکرات جاری را از بن‌بست خارج کند.

هیئت‌هایی از حماس، اسرائیل، ایالات متحده، مصر و قطر از روز سه‌شنبه هفته گذشته در قاهره گرد هم آمده‌اند تا به توافقی دست یابند که آرامش را به غزه ویران‌شده بازگرداند و منجر به تبادل گروگان‌ها و زندانیان بین دو طرف شود.

پیش از این، حماس بر شرط توقف دائمی جنگ با ارائه تضمین بین‌المللی برای پایبندی اسرائیل تاکید کرده بود. این شرط از سوی مقام‌های اسرائیلی به صراحت رد شده است. تل‌آویو همچنین بر کنارگذاشتن حماس از صحنه قدرت و جلوگیری از بازگشت آن به حکومت در نوار غزه اصرار می‌کند اما طرح روشنی درباره آینده غزه ارائه نمی‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید