شتاب در مذاکرات «فرصت آخر» قاهره برای آتش‌بس در غزه

ادامه تلاش میانجی‌گران در قاهره برای حل اختلافات اسرائیل و حماس در طرح سه مرحله‌ای آتش‌بس در غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو منبع مصری در قاهره، چهارشنبه 19 اردیبهشت فاش کردند که آمریکا بر این باور است که می‌توان بر اختلافات باقی‌مانده اسرائیل و حماس در مذاکرات قاهره که به عنوان مذاکرات «آخرین فرصت» توصیف شده است، غلبه کرد.

این دو منبع مصری گفتند که هر پنج هیئت شرکت کننده در مذاکرات آتش‌بس دیروز، از حماس، اسرائیل، آمریکا، مصر و قطر در قاهره به ازسرگیری مذاکرات پاسخ مثبت دادند و انتظار می‌رود این دیدارها صبح امروز ادامه یابد.

همزمان با ادامه مذاکرات فشرده ارتش اسرائیل صبح امروز از بازگشایی گذرگاه «کرم ابوسالم» برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خبر داد.

در همین حال یک منبع آگاه گفت که ویلیام برنز، رئیس سازمان «سیا»، روز چهارشنبه از قاهره به اسرائیل سفر خواهد کرد تا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و دیگر مقامات این کشور دیدار کند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که کامیون‌هایی که از مصر می‌آمدند به گذرگاه رسیده‌اند و حامل کمک‌هایی از جمله غذا، آب، تجهیزات سرپناه، دارو و تجهیزات پزشکی بودند.

نیروهای اسرائیلی، روز گذشته، معبر رفح واقع در جنوب غزه که یک گذرگاه حیاتی برای رساندن کمک به آوارگان فلسطینی است را تصرف کردند.

پیشنهاد 3 مرحله‌ای مورد قبول حماس

روز دوشنبه، اسرائیل پیشنهاد سه مرحله‌ای مورد قبول حماس را رد کرد و گفت که این پیشنهاد غیرقابل قبول است؛ چرا که مفاد آن تعدیل‌ شده است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید گفت که حماس یک پیشنهاد اصلاح‌شده ارائه کرده است و متن جدید نشان می‌دهد که شکاف‌های باقی‌مانده می‌تواند به طور کامل بسته شود.

وی در اظهارات روز گذشته خود از ارائه جزئیات بیشتری در خصوص شرایط جدید مذاکرات خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید