چرا اسرائیل در آستانه توافق با حماس عملیات نظامی در رفح را آغاز کرد؟

معاون اول سابق وزارت اطلاعات مصر به العربیه: عملیات حماس علیه یکی از مواضع نزدیک به گذرگاه کرم ابو سالم، علت اصلی درهم ریختن اوضاع و پیچیده شدن مذاکرات جاری در قاهره و در نتیجه بسته شدن این گذرگاه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل، سه‌شنبه 18 اردیبهشت از کنترل کامل گذرگاه رفح از سمت فلسطینی آن خبر داد.

یک منبع بلندپایه مصری تاکید کرد که خطرساز بودن تشدید تنش‌ها و همچنین آمادگی مصر برای مقابله با همه سناریوها به طرف اسرائیلی ابلاغ شد. این منبع ارشد مصری افزود که میان همه طرف‌ها برای بازگشت به مسیر مذاکرات، توافق نظر وجود دارد.

سرلشکر محمد ابراهیم الدویری، معاون اول سابق وزارت اطلاعات مصر به العربیه گفت عملیات حماس علیه یکی از مواضع نزدیک به گذرگاه کرم أبو سالم، علت اصلی درهم ریختن اوضاع و بغرنج شدن مذاکرات جاری در قاهره و در نتیجه بسته شدن این گذرگاه ورود کمک‌ها به غزه است.

الدویری افزود: «این عملیات باعث شد که اسرائیل بلافاصله اقدام به اجرای عملیات نظامی در شرق رفح کند که اوضاع را به اشغال این گذرگاه از سمت فلسطینی آن کشاند که مصر با چنین اقدامی به کلی مخالف است.»

طبق گفته این مقام اطلاعاتی سابق مصر، با توجه به چنین رخدادهای منفی بود که قاهره تحرک متمرکزی را برای مهار اوضاع و از سرگیری مذاکرات برای دستیابی به وقفه بشردوستانه با هدف متوقف کردن فاجعه انسانی جاری درغزه آغاز کرد.

الدویری در ادامه این مصاحبه خاطرنشان کرد که امضای توافق به معامله تبادل اسرا و افزایش ورود کمک‌های بشردوستانه و همچنین آتش‌بس دائم، آغاز روند بازسازی و ازسرگیری روند صلح خواهد انجامید. این مقام سابق اطلاعاتی مصر ضمن قدردانی از تلاش‌های عباس کامل، وزیر اطلاعات مصر در این راستا تاکید کرد که موفقیت‌های عمده‌ای به رغم موانع و چالش‌های زیاد به دست آمده است.

موضع مصر در محکومیت اقدام اسرائیل

این در حالی است که وزارت خارجه مصر، عملیات نظامی اسرائیل در شهر رفح را که به کنترل اسرائیل بر گذرگاه رفح انجامید، محکوم کرد.

مصر بر این باور است که این تشدید خطرناک، جان بیش از یک میلیون فلسطینی را که عمدتاً به این گذرگاه وابسته هستند، تهدید می‌کند، زیرا گذرگاه رفح، شریان اصلی زندگی و نقطه امنی برای خروج مجروحان و بیماران برای دریافت درمان و ورود کمک‌های بشردوستانه و امدادی برای غیرنظامیان فلسطینی در غزه به شمار می‌آید.

مصر از اسرائیل خواسته است با در پیش گرفتن بالاترین میزان خویشتن‌داری از اعمال سیاست «لبه پرتگاه» دارای تاثیر درازمدت، دوری کند که سرنوشت تلاش‌های جاری برای دستیابی به وقفه پایدار در غزه را درمعرض تهدید قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید