فشار خانواده‌های گروگان‌ها بر دولت نتانیاهو: اگر آزاد نشوند کشور را به آتش می‌کشیم

دولت اسرائیل تاکید کرد که به موازات انجام مذاکرات آتش‌بس به عملیات خود در رفح ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعلام موافقت جنبش حماس با پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه که توسط اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این گروه به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر به عنوان طرف‌های میانجی‌گر ابلاغ شد، شادی آوارگان فلسطینی در نوار غزه و استقبال گسترده دیگر طرف‌ها را به دنبال داشت.

در طرف اسرائیلی اما اوضاع به این شکل نبود و خانواده‌های اسرائیلی‌های گروگان‌ در بند حماس بلافاصله برای تظاهرات و ادامه اعمال فشار بر دولت نتانیاهو به خیابان‌ها ریختند.

آنها ضمن ابراز خرسندی از اعلام موافقت حماس با پیشنهاد آتش‌بس، با بیان این که اکنون وقت بازگشت گروگان‌ها است بر لزوم تکمیل توافق مبادله گروگان‌ها میان اسرائیل و حماس تاکید کردند.

خانواده‌های معترض در ادامه اعمال فشارهای خود بر دولت نتانیاهو ضمن اشاره به این‌که الان موقع بازگرداندن گروگان‌ها است با سر دادن شعارهایی تهدید کردند که اگر برای بازگرداندن آنها توافق نشود کشور را به آتش خواهند کشاند.

این تحولات پس از آن رخ داد که یکی از مقامات جنبش به «العربیه» اطلاع داد که رهبر این گروه به پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه پس از رسیدن پاسخ میانجی‌گران به موضوعاتی که حماس درخواست کرده، جواب مثبت داده است.

در همین راستا، طاهر النونو، یکی از رهبران جنبش حماس، دوشنبه 17 اردیبهشت، به خبرگزاری «رویترز» گفت که پیشنهاد تایید شده توسط جنبش شامل توافق سه مرحله‌ای آتش‌بس، بازسازی غزه، بازگشت و اسکان آوارگان و مبادله اسرا و اجساد می‌شود.

شایان ذکر است که موافقت حماس با پیشنهاد مصر ساعاتی پس از آن صورت گرفت که ارتش اسرائیل ده‌ها هزار فلسطینی را در تدارک تهاجم به این شهر به ترک مناطق وسیعی از شرق رفح مجبور کرده بود.

هیئت مذاکره‌کنندگان حماس قرار است طی ساعات آینده به قاهره برود تا گفت‌وگو با میانجی‌گران درباره امکان انعقاد توافق آتش‌بس در غزه را تکمیل کند.

یک منبع آگاه در جنبش حماس به «العربیه»: این آتش‌بس پیشنهادی سه مرحله‌ای است که مرحله نخست آن با وقفه 42 روزه در جنگ، آغاز می‌شود و شامل آزادی 33 اسرائیلی در ازای 800 الی 1000 فلسطینی است. مرحله دوم شامل تکمیل پرونده تبادل اسرا و مرحله سوم تبادل اجساد و آغاز روند 3 الی 5 ساله بازسازی و اسکان آوارگان می‌شود.

توافق آتش‌بس پیشنهادی همچنین شامل آزادی 20 فلسطینی محکوم به حبس ابد از زندان‌های اسرائیل در ازای آزادی هر کدام از سربازان زن اسرائیلی می‌شود.

به موجب این توافق پرواز جنگنده‌های اسرائیلی روزانه به‌مدت 10 ساعت در آسمان غزه متوقف می‌شود.

در واکنش به این پاسخ موافق حماس که از سوی میانجی‌گران با عنوان تحولی مثبت ارزیابی و از آن استقبال شده است، اسرائیل اما تاکید کرد که به موازات انجام مذاکرات آتش‌بس به عملیات خود در رفح ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید