ورود اسرائیل به محور «فیلادلفیا» منطقه حائل مرزی با مصر

آیا اسرائیل با ورود به منطقه حائل مرزی فیلادلفیا توافق صلح با مصر را نقض کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای اسرائیلی، سه‌شنبه 18 اردیبهشت برای اولین بار پس از 19 سال وارد محور «فیلادلفیا» (صلاح الدین) شدند.

بر اساس معاهده صلح مصر و اسرائیل در سال 1979، محور «فیلادلفیا» یا صلاح الدین یک منطقه حائل بین مرز دو کشور محسوب می‌شود. این محور تابع شرایط و استانداردهای عبور از سرزمین‌های فلسطینی به مصر است.

در معاهده صلح مصر و اسرائیل تصریح شده که برای هر اقدامی در این محور، مصر تعدادی از نیروهای خود را برای تامین امنیت آن بر اساس پروتکل امضا شده با اسرائیل در منطقه مستقر خواهد کرد.

حضور ناظران اتحادیه اروپا

در سال 2005، زمانی که نیروهای اسرائیلی نوار غزه را ترک کردند، مجبور به عقب‌نشینی از گذرگاه رفح شدند و وظیفه نظارت بر این گذرگاه را به ناظران اتحادیه اروپا و تشکیلات خودگردان فلسطین واگذار کردند، اما نیروهای ارتش اسرائیل امروز بار دیگر به «فیلادلفیا» یا صلاح الدین بازگشتند.

آیا این ورود نقض توافقنامه صلح با مصر است؟

سرلشکر علی حفظی، دستیار سابق وزیر دفاع مصر در اظهاراتی به «العربیه» با بیان اینکه محور «فیلادلفیا» یک منطقه حائل فلسطینی بین مصر و نوار غزه است، تاکید کرد که نیروهای مسلح مصر امنیت بالایی را برای مرزهای این کشور تامین می‌کنند. هیچ نیروی اسرائیلی نمی‌تواند به آن نزدیک شود، زیرا این یک خط قرمز است.

حفظی تصریح کرد: «محور فیلادلفیا 14 کیلومتر طول دارد و بر اساس توافقنامه صلح، امکان استقرار نیروهای محدود و مشخص در آن محور با هماهنگی دو کشور که عملیات گشت‌زنی برای جلوگیری از قاچاق، نفوذ و دیگر فعالیت‌های مجرمانه را فراهم می‌کند.

با اشاره به اینکه منطقه «د» از عمق 2.5 کیلومتری مرز اسرائیل با مصر آغاز می‌شود و به نوار مرزی غزه با مصر امتداد دارد.

منع وجود اسلحه‌ای مانند تانک‌، توپخانه‌ یا موشک‌

سرلشکر الحفظی افزود: «بر اساس توافقنامه صلح مصر و اسرائیل این محور امکان حضور نیروی نظامی محدود اسرائیلی و ناظران سازمان ملل را فراهم می‌کند، اما هر گونه حضور تانک، توپخانه یا موشک را منع می‌کند. همچنین بر اساس قرارداد صلح، دو طرف مصری و اسرائیلی متعهد هستند که با خودداری از تهدید یا توسل به زور علیه دیگری به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم همه اختلافاتی که بین آنها به وجود می‌آید را از راه‌های مسالمت‌آمیز حل کنند».

بهانه تخریب تونل‌ها

سرلشکر حفظی توضیح داد که اگر استدلال و بهانه اسرائیل برای وجود تونل‌ها در آن مناطق است، می‌توان گفت که این تونل‌ها در جریان جنگ ارتش مصر علیه تروریسم به طور کامل تخریب شده‌اند.

ارتش اسرائیل امروز سه‌شنبه اعلام کرد که در عملیات نظامی که از دیروز آغاز شد، کنترل کامل گذرگاه زمینی رفح که نوار غزه را از خاک مصر جدا می‌کند، به دست گرفت.

خودروهای نظامی اسرائیل برای اولین بار از سال 2005 وارد محور «فیلادلفیا» شدند و ستون‌های دود غلیظ در منطقه‌ای نزدیک گذرگاه زمینی رفح بین نوار غزه و مصر بلند شد، زیرا اسرائیل بامداد امروز حملات توپخانه‌ای خود را علیه مناطقی در رفح تشدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید