نیویورک تایمز: پاسخ حماس به پیشنهاد وقفه «جدی» است

پیشنهاد پذیرفته شده از سوی حماس، توسط کشورهای عربی میانجی‌ با رایزنی با ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» تدوین شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو منبع آگاه، سه‌شنبه 18 اردیبهشت به «نیویورک تایمز» گفتند که پیشنهاد آتش‌بس در غزه که حماس با آن موافقت کرد، «جدی» است و تصمیم برای انعقاد این توافق، اکنون در دست اسرائیل است.

نیویورک تایمز به نقل از این دو منبع نوشت که «تغییرات جزئی» در صورت‌بندی این توافق در مقایسه با پیشنهاد ارائه شده از سوی اسرائیل و آمریکا، داده شده است.

دو منبع افزودند که پیشنهاد پذیرفته شده از سوی حماس، توسط کشورهای عربی میانجی‌ با رایزنی با ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» تدوین شده است.

واکنش هنیه

از سویی وزارت خارجه ایران سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در تماسی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، تأکید کرد که حماس در نیات خود در رابطه با توافق آتش‌بس در غزه، صادق است و اکنون توپ در زمین اسرائیل است.

این بیانیه افزود: «هنیه، امیرعبداللهیان را در جریان پاسخ حماس به راه حل سیاسی مطرح برای توقف جنگ در نوار غزه قرار داد».

در این بیانیه به نقل از هنیه آمده است: «پاسخ حماس را به طرح پیشنهادی مصر و قطر برای توقف حملات اسرائیل، تبادل اسرا، رفع محاصره انسانی غزه و دیگر شروط، ارسال کردیم».

هشدار گوترش در مورد «تهاجم» به رفح

از سوی دیگر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با این هشدار که «تهاجم» اسرائیل به شهر رفح، امری «غیرقابل تحمل» خواهد بود، از دولت اسرائیل و حماس خواست تا «کوشش بیشتری» برای دستیابی به آتش‌بس موقت انجام دهند.

گوترش در اظهاراتی به خبرنگاران گفت: «تهاجم زمینی به رفح به دلیل پیامدهای انسانی ویرانگر و تأثیر بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه، غیرقابل تحمل خواهد بود».

او افزود: «امروز به طور جدی از دولت اسرائیل و رهبری حماس خواستم تا تلاش بیشتری برای دستیابی به توافق انجام دهند که بسیار حیاتی است. این فرصتی است که نباید از دست داد».

ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه از ساکنان مناطق شرق رفح خواست، این منطقه را تخلیه و راهی المواصی واقع در شمال غربی رفح شوند. ارتش اسرائیل خاطرنشان کرد 100 هزار نفر، مشمول این عملیات تخلیه خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید