مقام اسرائیلی: پیشنهاد مصر متضمن مفادی است که تل‌آویو نمی‌تواند آنها را بپذیرد

از جمله این موارد، این است که حماس خواستار تعهد اسرائیل به آغاز مذاکرات در مورد آتش‌بس دائمی در شانزدهمین روز مرحله نخست است ولی اسرائیل یا دست کم نتانیاهو با این موضوع مخالفت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رادیو ارتش اسرائیل، سه‌شنبه 18 اردیبهشت اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، کنترل سمت فلسطینی گذرگاه رفح در جنوب نوار غزه در مرز با مصر را به دست گرفتند.

این درحالی است که حماس، موافقت خود با پیشنهاد ارائه شده از سوی مصر و قطر برای آتش‌بس در این باریکه را اعلام کرده است.

اسرائیل اعلام کرد که شروط مندرج در توافقنامه پیشنهادی، خواسته‌هایش را برآورده نمی‌کند و ضمن اعلام تصمیم قاطع نسبت به ادامه مذاکرات بر سر توافق، حملات خود را در رفح انجام داد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، متعاقبا اعلام کرد که پیشنهاد وقفه، خواسته‌های اسرائیل را برآورده نمی‌کند، اما هیئتی را برای دیدار با مذاکره کنندگان در راستای تلاش برای دستیابی به توافق اعزام خواهد کرد.

نسخه «اصلاح شده»

به گفته یک مقام اسرائیلی، پیشنهادی که حماس موافقت خود را با آن اعلام کرد، نسخه «اصلاح شده» پیشنهاد مصر و متضمن مفادی است که اسرائیل نمی‌تواند آنها را بپذیرد.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت: «به نظر می‌رسد که این یک فریب با این هدف است که اسرائیل را به عنوان طرف مخالف با توافق نشان بدهد».

یکی دیگر از مقاماتی که در جریان این پیشنهاد قرار گرفت، گفت که حماس با تغییراتی جزئی که بر مفاد اصلی این پیشنهاد تأثیری نمی‌گذارد، با پیشنهاد اسرائیل در 27 آوریل موافقت کرد که شامل مراحل آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها می‌شود.

موارد اختلاف از دید اسرائیل در پیشنهاد جدید به قرار زیر است:

  1. حماس متعهد به آزادی 33 اسیر زنده اسرائیلی نشده بلکه این عده شامل گروگان‌های زنده یا متوفی می‌شود.
  2. حماس با حق مخالفت اسرائیل با لیست اسرای فلسطینی ارائه شده از سوی این گروه برای آزادی، موافقت نکرده است.
  3. حماس با تبعید اسرای آزاد شده به خارج فلسطین یا به نوار غزه، مخالف است.
  4. حماس با آزادی هر هفته 3 گروگان اسرائیلی موافق است در حالی که اسرائیل خواستار آزادی 3 گروگان در هر 3 روز است.
  5. به پیشنهاد حماس، اولین 3 گروگان اسرائیلی در روز سوم بعد از اجرایی شدن توافق، آزاد خواهند شد و بدین ترتیب گروگان‌های اسرائیلی تا پایان مرحله نخست این معامله، در دست حماس باقی می‌مانند.
  6. حماس خواستار تعهد اسرائیل به آغاز مذاکرات در مورد آتش‌بس دائمی در شانزدهمین روز مرحله نخست است ولی اسرائیل یا دست کم نتانیاهو با این موضوع مخالف است.

بمباران هوایی و زمینی رفح

در این گیرودار نیروهای اسرائیلی، رفح را هدف بمباران هوایی و توپخانه قرار داده و به ساکنان آن دستور دادند، بخش‌هایی از این شهر را که بیش از یک میلیون آواره فلسطینی در آن پناه گرفته‌اند، تخلیه کنند.

جنبش حماس شامگاه دوشنبه از طریق اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این گروه، موافقت خود را با پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر به عنوان طرف‌های میانجی‌گر، ابلاغ کرد.

وزارت خارجه قطر اعلام کرد که هیئتی از دوحه برای از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم اسرائیل و حماس سه‌شنبه عازم قاهره خواهد شد

از سویی متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشینگتن طی ساعات آینده در خصوص واکنش حماس، با متحدانش گفت‌وگو خواهد کرد و دستیابی به این توافق، «بسیار امکان پذیر است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید