جزئیات توافق آتش‌بس سه مرحله‌ای حماس با اسرائیل

توافق شامل مبادله تعدادی از اسرای اسرائیلی با زندانیان فلسطینی، خروج نیروهای اسرائیلی از غزه، بررسی آتش‌بس کامل پس از 40 روز وقفه و در مرحله سوم آغاز بازسازی غزه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حماس، عصر دوشنبه، 17 اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی، به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست‌وزیر قطر و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر، اطلاع داده است که این گروه با پیشنهاد دو میانجی درباره توافق آتش‌بس در غزه موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» به نقل از مقامات مسئول حماس و یک مقام آگاه از مذاکرات، این توافقنامه جدید آتش‌بس شامل سه مرحله است.

مرحله اول: برقراری آتش‌بس به مدت 42 روز

در این مرحله حماس 33 اسیر اسرائیلی را در ازای آزادی تعدادی از فلسطینی‌ها از زندان‌های اسرائیل آزاد می‌کند.

اسرائیل نیز تا حدودی نیروهای خود را از غزه خارج کرد و به فلسطینیی‌ها اجازه می‌دهد که از جنوب نوار غزه به شمال آن حرکت کنند.

مرحله دوم: ادامه آتش بس به مدت 42 روز دیگر

این مرحله شامل توافقی برای بازگرداندن «آرامش پایدار» در غزه است، عبارتی که به گفته رویترز، به نقل از یک مقام آگاه با مذاکرات، حماس و اسرائیل موافقت کردند تا به جای «آتش‌بس دائمی» که شرط حماس بود، این واژه را جایگزین کنند و سپس با آغاز خروج اکثر نیروهای اسرائیلی از غزه و آزادی زندانیان فلسطینی از سوی اسرائیل، حماس نیز افراد نیروهای ذخیره اسرائیل و تعدادی از سربازان را آزاد می‌کند.

مرحله سوم: تکمیل مبادله اجساد و آغاز بازسازی

در این مرحله بازسازی غزه بر اساس طرحی با نظارت قطر، مصر و سازمان ملل آغاز می‌شود و اسرائیل به پایان دادن به محاصره کامل نوار غزه متعهد می‌شود.

موضع اسرائیل از توافق

دولت اسرائیل شامگاه دوشنبه هفدهم اردیبهشت اعلام کرد هرچند موافقت حماس خواسته‌های اسرائیل را برآورده نمی‌کند، این کشور هیئتی را برای دیدار با میانجی‌گران و بررسی پیشنهاد آتش‌بسی که حماس با آن موافقت کرده است، خواهد فرستاد.

در پی دریافت پاسخ حماس و بررسی آن در نشست کابینه جنگ اسرائیل، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد هرچند موافقت حماس خواسته‌های تل‌آویو را برآورده نمی‌کند، اسرائیل هیئتی را برای دیدار با میانجی‌گران خواهد فرستاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید