آکسیوس: دولت اسرائیل از تعدیل‌ مفاد پیشنهاد آتش‌بس جدید شگفت‌زده شد

یک مقام آرشد آمریکایی تاکید کرد که دولت بایدن پاسخ حماس را «پیشنهادی مطابق با پیشنهاد قبلی و نه پیشنهادی جدید» می‌داند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه مقام اسرائیلی، سه‌شنبه 18 اردیبهشت به آکسیوس گفتند که دولت اسرائیل از متن پیشنهاد آتش‌بس مورد پذیرش حماس که حاوی مفاد جدید بسیاری است، متعجب شده است؛ چرا که پیشنهاد جدیدی که حماس با آن موافقت کرده با پیشنهاد قبلی که ده روز پیش توسط ایالات متحده، مصر و قطر به حماس و اسرائیل ارائه شد و مورد قبول تل‌آویو واقع شد، مطابق نیست.

یکی از مقامات اسرائیلی به آکسیوس گفت: «گویی که این پیشنهاد کاملاً جدید است».

دو مقام ارشد اسرائیلی دیگر نیز اظهار داشتند که وقتی هیئت حماس در آخر هفته از قاهره بازدید کرد، میانجی‌گران مصری بدون هماهنگی با اسرائیل پیشنهاد جدیدی به آن ارائه کردند.

در همین حال یک مقام ارشد آمریکایی اتهامات مقامات اسرائیلی مبنی بر اینکه دولت جو بایدن از پیشنهاد آتش‌بس مورد قبول حماس آگاه بوده اما اسرائیل از آن مطلع نبوده است را رد کرد.

این مقام آمریکایی گفت: «دیپلمات‌های آمریکایی همیشه در حال ارتباط با همتایان اسرائیلی خود بودند بنابرین هیچ نوع شگفت‌زدگی وجود ندارد».

این مقام آمریکایی تاکید کرد که دولت بایدن پاسخ حماس را «پیشنهادی مطابق با پیشنهاد قبلی و نه پیشنهادی جدید» می‌داند.

حماس دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر قطر و عباس کامل رئیس سازمان اطلاعات مصر اطلاع داده است که این گروه با پیشنهاد آنها در مورد توافق آتش‌بس در غزه موافقت کرده است.

یک پیشنهاد تعدیل‌شده مصری

رسانه‌های اسرائیلی به نقل از مقامات این کشور گفتند که پیشنهاد آتش‌بسی که حماس از تایید آن خبر داد، یک پیشنهاد تعدیل شده مصری است که اسرائیل هنوز با آن موافقت نکرده است.

مقامات تل‌آویو به کانال 13 اسرائیل گفتند که پیش‌نویس مصر برای اسرائیل «غیرقابل قبول» است.

به گزارش روزنامه «یدیعوت آحارونوت»، یک مقام بلندپایه اسرائیلی گفت: «این یک پیشنهاد یکجانبه و بدون مشارکت اسرائیل است. این پیشنهادی نیست که ما با مصری‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم. این یک مانور از سوی حماس با هدف معرفی اسرائیل به عنوان کشوری که مخالف توافق با آتش‌بس است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید