اسرائیل مانع دسترسی سازمان ملل به گذرگاه رفح شد

سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل «اوچا»: دو گذرگاه اصلی ارسال کمک به نوار غزه اکنون «بسته» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس لرکه، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل «اوچا»، سه‌شنبه 18 اردیبهشت اعلام کرد که اسرائیل از دسترسی سازمان ملل به گذرگاه رفح در نوار غزه جلوگیری کرده است.

لرکه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود در ژنو گفت: «ما در حال حاضر در گذرگاه رفح حضور نداریم زیرا کوگات(دفتر هماهنگی اقدامات دولت اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی) اجازه دسترسی به این منطقه را به ما نداد».

این گذرگاه، نقطه ورود اصلی کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه است.

از سویی آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی «آنروا» سه‌شنبه نسبت به ادامه توقف ورود کمک‌ها به نوار غزه از طریق گذرگاه مرزی رفح با مصر که نیروهای اسرائیلی صبح امروز، کنترل خود را بر آن اعلام کردند، هشدار داد.

در بیانیه «آنروا» آمده است که ادامه اختلال در ورود کمک‌ها و تدارکات سوخت در گذرگاه رفح، پاسخ به وضعیت انسانی بحرانی در سراسر نوار غزه را متوقف خواهد کرد.

این بیانیه افزود که اگر مسیرهای امدادرسانی قطع شود، «قحطی فاجعه باری» که مردم به ویژه در شمال غزه با آن مواجه هستند، وخیم‌تر خواهد شد.

اسکات اندرسون، مدیر «آنروا» در غزه، دوشنبه، گفت که منطقه بشردوستانه تازه توسعه یافته در المواصی که ارتش اسرائیل، خواستار تخلیه هزاران نفر از بخش شرقی رفح به سوی آن شد، منطقه «کاملا مناسبی» برای زندگی نیست.

از سویی سخنگوی «اوچا» اعلام کرد: «دو گذرگاه اصلی ارسال کمک به نوار غزه اکنون «بسته» است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید