اسرائیل: پاسخ حماس خواسته‌های ما را برآورده نمی‌کند

دولت اسرائیل: مذاکرات را به موازات عملیات نظامی در رفح ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام یک مقام آگاه در دولت اسرائیل مبنی بر این که پاسخ حماس به پیشنهاد توافق آتش‌بس «غیرقابل قبول» است دولت اسرائیل نیز به این موضوع اذعان کرد.

دولت اسرائیل شامگاه دوشنبه هفدهم اردیبهشت اعلام کرد هرچند موافقت حماس خواسته‌های اسرائیل را برآورده نمی‌کند، این کشور هیئتی را برای دیدار با میانجی‌گران و بررسی پیشنهاد آتش‌بسی که حماس با آن موافقت کرده است، خواهد فرستاد.

در پی دریافت پاسخ حماس و بررسی آن در نشست کابینه جنگ اسرائیل، دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد هرچند موافقت حماس خواسته‌های تل‌آویو را برآورده نمی‌کند، اسرائیل هیئتی را برای دیدار با میانجی‌گران خواهد فرستاد.

در این بیانیه همچنین گفته شده است که کابینه جنگ اسرائیل با اجماع بر ادامه عملیات نظامی در رفح با هدف تشدید فشار بر حماس به موازات انجام مذاکرات برای پیشبرد تلاش‌ها جهت آزادی اسرا و تحقق اهداف اعلام شده جنگ، تاکید دارد.

این تحولات پس از آن است که جنبش حماس شامگاه دوشنبه از طریق اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی این گروه، موافقت خود را با پیشنهاد توافق آتش‌بس در غزه به شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر و عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات مصر به عنوان طرف‌های میانجی‌گر ابلاغ کرد.

اعلام این خبر توسط گروه حماس علاوه بر شادی مردمی در دو طرف‌ متخاصم استقبال گسترده دیگر طرف‌ها را به دنبال داشت.

آوارگان فلسطینی در غزه با شنیدن این خبر به شادی و ابراز خوشحالی پرداختند و برخی اسرائیلی‌ها و خانواده‌های گروگان‌ها برای اعمال فشارهای بیشتر بر دولت نتانیاهو برای موافقت با توافق تبادل گروگان‌ها به خیابان‌ها ریختند و ضمن سر دادن شعارهایی اعتراضی با پلیس در تل‌آویو درگیر شدند.

از سوی دیگر، تانک‌ها و نیروهای زرهی و پیاده ارتش اسرائیل به طور محدودی در شهر رفح پیشروی کرده و جنگنده‌های اسرائیلی مناطقی را در شرق رفح به شدت بمباران کردند.

قرار است سه‌شنبه در قاهره هیئت‌های دو طرف متخاصم با وساطت قطر و مصر و سرپرستی ایالات متحده آمریکا به مذاکرات درباره توافق ادامه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید