ارتش اسرائیل کنترل کامل گذرگاه رفح در سمت فلسطینی را در دست گرفت

اداره گذرگاه‌های غزه اعلام کرد که ارتش اسرائیل به گذرگاه رفح حمله کرده و تصاویری از برافراشته شدن پرچم اسرائیل در سمت فلسطینی این گذرگاه منتشر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل، سه‌شنبه 18 اردیبهشت اعلام کرد که ارتش این کشور کنترل کامل سمت فلسطینی گذرگاه زمینی رفح را که نوار غزه را از خاک مصر جدا می‌کند، به دست گرفت.

به گفته این مقام، ارتش اسرائیل همزمان با حمله به اهداف حماس در شهر رفح، گذرگاه را بست و از ادامه هر گونه فعالیتی در آنجا جلوگیری کرد.

ارتش اسرائیل افزود: «در حال حاضر نیروهای ویژه‌ای در حال بررسی این گذرگاه هستند و ما بر منطقه و سایر گذرگاه‌ها کنترل داریم».

این مقام نظامی اسرائیلی گفت: «ما فقط در مورد سمت غزه از گذرگاه رفح صحبت می‌کنیم».

ارتش اسرائیل در بیانیه خود اعلام کرد که نیروها در منطقه خاصی در شرق رفح در حال عملیات هستند و اکثریت قریب به اتفاق ساکنان منطقه عملیات نظامی تخلیه شده‌اند.

ارتش همچنین تاکید کرد که گذرگاه «کرم شالوم» را به دلایل امنیتی بسته است و زمانی که شرایط امنیتی اجازه دهد بازگشایی خواهد شد.

سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل افزود: «ارتش اسرائیل اعلام کرد که در این عملیات 20 شبه‌نظامی حماس کشته و سه تونل در منطقه تحت کنترل نیروهای اسرائیلی پیدا شده و یک خودروی بمب گذاری شده که به سمت یک تانک در حرکت بود، منهدم شد».

روز دوشنبه، ارتش اسرائیل از ساکنان مناطق شرق رفح خواست تا قبل از شروع عملیات نظامی منطقه را تخلیه کرده و به سمت خان یونس بروند. اسرائیل همچنین از فلسطینی‌ها خواست که به شمال غزه نروند؛ چرا که شهر غزه هنوز یک منطقه جنگی به شمار می‌رود.

بیانیه ارتش اسرائیل

ارتش اسرائیل بامداد امروز اعلام کرد که نیروهایش گذرگاه سمت فلسطینی رفح در جنوب نوار غزه و در مجاورت با مرز مصر را کنترل کردند.

برافراشتن پرچم اسرائیل

از سوی دیگر اداره گذرگاه‌های غزه گفت که ارتش اسرائیل به گذرگاه رفح حمله کرده و تصاویری از برافراشته‌شدن پرچم اسرائیل در سمت فلسطینی این گذرگاه منتشر کرد.

رسانه‌های فلسطینی به نقل از اداره گذرگاه‌های غزه از توقف تردد مسافران خبر دادند.

سخنگوی اداره گذرگاه‌های غزه دلیل بسته‌شدن گذرگاه رفح را وجود تانک‌های اسرائیلی در داخل این گذرگاه اعلام کرد.

سه منبع از امدادگران بشردوستانه نیز به خبرگزاری «رویترز» گفتند که عبور کمک‌ها از این گذرگاه مختل شده است.

دو منبع آگاه دوشنبه به «آکسیوس» گفتند که ارتش اسرائیل قصد دارد گذرگاه سمت فلسطینی رفح را کنترل کند.

این وب‌سایت به نقل از یک منبع نوشت که اسرائیل معتقد است که کنترل گذرگاه زمینی با مصر به توانایی حماس برای نشان دادن اینکه همچنان نوار غزه را اداره می‌کند، پایان می‌دهد.

در همین حال خبرنگار العربیه گزارش داد که تانک‌های اسرائیلی به مناطقی در شرق رفح نفوذ کرده و با تیراندازی و درگیری‌های شدید در شرق رفح به گذرگاه نزدیک می‌شوند.

رسانه‌های مصری نیز تصاویری از گذرگاه رفح از سمت مصر منتشر کردند که در آن صداهای درگیری در داخل نوار غزه به گوش می‌رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید